Zjistěte více o očkování

Pneumokoková onemocnění u dospělých

Pneumokoková onemocnění jsou celosvětovým problémem a patří mezi hlavní příčiny nemocnosti a úmrtnosti. Významné riziko představují především invazivní formy pneumokokových onemocnění (meningitida, bakteriemie, sepse) a pneumonie.

Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok je kulovitá bakterie, která má na svém povrchu pouzdro složené z cukrů – polysacharidů. Podle variant polysacharidového obalu lze dnes najít více než 100 podtypů (sérotypů) bakterie, které se označují různými čísly a písmeny. Jen některé sérotypy vyvolávají většinu invazivních pneumokokových onemocnění. Nová vakcína Apexxnar pomáhá lépe chránit proti 20 sérotypům bakterie zodpovědných za invazivní pneumokoková onemocnění a zápal plic u dospělých.

Problémem je vedle nízké proočkovanosti také zvyšující se odolnost pneumokoků vůči antibiotikům, což znesnadňuje léčbu těchto infekcí. Pneumokokový zápal plic může být i život ohrožujícím stavem.

Riziko také pro seniory

K pneumokokovým onemocněním jsou nejnáchylnější malé děti do dvou let věku, senioři nad 65 let (jedním z důvodů může být přirozený pokles výkonnosti imunitního systému) a lidé s oslabenou imunitou. Ve zvýšeném riziku pneumokokového onemocnění jsou také osoby s chronickým onemocněním (například chronická obstrukční plicní nemoc, chronické onemocnění ledvin nebo jater, chronické onemocnění srdce, diabetes). Rizikovými faktory jsou též alkoholismus a kouření. 

Pneumokok může způsobit závažná onemocnění

Pneumokoky se běžně vyskytují v ústech a nosohltanu a tvoří součást běžné ústní flóry. Onemocnění, které pneumokok vyvolá, je pak většinou následkem porušení obranyschopnosti organismu – např. v důsledku přirozeného, věkem podmíněného vyvanutí imunitního systému nebo po prodělaném virovém onemocnění. Pneumokoky se tak mohou šířit do oblastí v těle, kde se za normálních okolností nevyskytují, a vyvolat tam infekci.

Bakterie se přenáší kapénkovou infekcí, například kašlem nebo kýcháním. Zdrojem infekce je buď nemocný člověk s pneumokokovou infekcí, nebo přenašeč bez jakýchkoliv příznaků.

Jakmile se dostane pneumokok do tkání dýchacích cest a dále do plicních sklípků, nemá už daleko k proniknutí do krevního oběhu. Invazivní bakteriální onemocnění, kdy bakterie nacházíme v krvi nebo mozkomíšním moku, jsou charakterizována tím, že za několik hodin od počátku onemocnění mohou být ohroženy základní životní funkce nemocného. Invazivní onemocnění přicházejí rychle, neočekávaně, mohou způsobovat trvalé následky a vést až ke smrti.

PP-PRV-CZE-0079