Jak poznat příznaky meningitidy?
Jde o velmi závažnou infekci, často způsobující trvalé následky, či dokonce úmrtí. Mezi rizikové faktory patří cukrovka, alkoholismus, poranění hlavy apod. Pokud chcete mít klid, vsaďte na vakcínu Prevenar 13 – ta vás může před nebezpečným onemocněním ochránit.
Včasná léčba je zásadní
Pneumokoková meningitida nebo zánět mozkových blan je těžká, někdy i život ohrožující infekce, kdy jsou zánětlivě změněny mozkomíšní obaly chránící mozek a míchu.
- Přenáší se kapénkovým způsobem, stejně jako např. chřipka.
- Existuje 100 typů pneumokoků. U některých jedinců (převážně dětí) se zcela běžně vyskytují na sliznicích nosu nebo v krku, aniž by způsobovali onemocnění.
- 20 % pacientů vinou této nemoci zemře.
- 50 % má po prodělané meningitidě trvalé následky, jako například hluchotu, poškození mozku či ochrnutí.
- Pneumokoková meningitida se řeší antibiotiky.
Zapamatujte si příznaky!
Mezi základní projevy meningitidy patří:
- Vysoká horečka, většinou náhle vzniklá,
- kruté bolesti hlavy,
- nevolnost a zvracení,
- únava, zmatenost, spavost,
- fotofobie, fonofobie – nesnášenlivost světla a zvuků,
- ztuhlá šíje.
Rizikové faktory
- Věk. Pneumokokovou meningitidou se může nakazit člověk v každém věku, ale malé děti a starší osob nad 65 let jsou ve větším riziku.
- Diabetes mellitus. Cukrovka je onemocnění, které významně oslabuje imunitu člověka. Ten je potom mnohem náchylnější k různým infekcím.
- Alkoholismus.
- Prodělaná meningitida.
- Otevřená poranění hlavy.
- Zánět středního ucha. Z této oblasti je pro bakterie snadný přestup do mozkomíšních plen. Zánět středouší je navíc velmi často způsoben právě pneumokokem.
- Chybějící slezina. Bez sleziny se dá velmi dobře žít, ať už se člověk bez ní narodí, nebo o ni přijde např. vinou úrazu. Jde ale o orgán, který se značnou měrou podílí na imunitním systému, a jedinec bez sleziny je mnohem náchylnější k bakteriálním infekcím, včetně těch nebezpečných pneumokokových.
Nechte se očkovat
Na trhu je dostupná vakcína Prevenar 13, která pomáhá chránit před většinou tzv. invazivních kmenů pneumokoků – to jsou takové, které dokážou způsobit závažná onemocnění, jako např. zápal plic či meningitidu. U dospělých k očkování postačuje jediná dávka. Potřeba přeočkování nebyla stanovena. Poraďte se o možnosti a vhodnosti očkování Prevenarem 13 se svým praktickým lékařem.
(vesa)