Zjistěte více o očkování

Vše o zánětu průdušek u dospělých, jak ho poznat, předcházet a co jej způsobuje?

Zánět průdušek neboli bronchitida je zánět sliznice průdušek nebo průdušnice. Patří mezi respirační onemocnění. Jak dlouho zánět průdušek trvá, jak se léčí a existuje prevence?

Zánět průdušek - kontrola u lékaře

Akutní zánět průdušek

Akutní bronchitida přichází zpravidla po prodělané virové infekci, ale způsobit ji mohou i bakterie a jiné mikroorganismy. Virová bronchitida se objevuje nejčastěji v zimě a většinou během dvou až tří týdnů sama odezní.

Příznaky akutního zánětu průdušek

Hlavní symptom akutní bronchitidy je suchý dráždivý kašel, který může později přejít ve vlhký kašel. Pacient může vykašlávat čirý, žluto-šedý nebo nazelenalý hlen. Mezi další příznaky patří:

  • bolest v krku,
  • rýma nebo ucpaný nos,
  • únava,
  • bolesti hlavy.

Příčiny akutního zánětu průdušek

Ve většině případů je akutní bronchitida způsobena stejnými viry, které mají na svědomí chřipku a nachlazení. V menší míře za ni mohou bakterie.

Mezi další spouštěče patří dráždivé látky (např. prach nebo plyny na pracovišti). Velmi vzácně bronchitidu způsobují houby (např. kandidóza dýchacích cest).

Akutní zánět průdušek se také může objevit v doprovodu jiných onemocnění, jako jsou spalničky nebo černý kašel.

Léčba akutního zánětu průdušek

Akutní bronchitida by měla odeznít sama v průběhu několika týdnů. Lékař pacientovi obvykle doporučí klidový režim.

Léky se u akutního zánětu průdušek používají na zmírnění příznaků. Na suchý dráždivý kašel se užívají tzv. antitusika, která potlačují nutkání ke kašli.

Antibiotika se na akutní zánět průdušek nenasazují, jelikož je obvykle způsoben viry. Užitečné mohou být v případě, aby se předešlo komplikacím například v podobě bakteriálního zápalu plic.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc?

Lékařskou pomoc vyhledejte, pokud se objeví následující příznaky:

  • velmi vysoká horečka,
  • vykašlávání hlenu s příměsí krve,
  • zrychlené dýchání a srdeční frekvence,
  • pískavé zvuky při dýchání,
  • zimnice a noční pocení.

U pacientů, kteří trpí nějakou chronickou chorobou srdce či plic nebo mají oslabený imunitní systém, může být vhodné vyhledat lékařskou pomoc i dříve.

Jak předcházet akutnímu zánětu průdušek

Infekční akutní bronchitidě můžete do značné míry předejít dodržováním hygienických opatření (mytím rukou, nesaháním si rukama do obličeje apod.). Pokud na sobě pozorujete příznaky nachlazení nebo chřipky, zůstaňte doma. Akutní bronchitida se může vyskytnout také v souvislosti s černým kašlem, spalničkami, chřipkou a pneumokokovými infekcemi, avšak proti všem těmto nemocem je možné se nechat naočkovat.

Pneumokokové infekce

Nebezpečí těchto onemocnění spočívá v tom, že mohou vyvolat tzv. invazivní pneumokokové onemocnění, kam spadá obávaný bakteriální zánět mozkových blan, záněty plic a septikémie. Tyto nemoci patří k hlavním příčinám úmrtí v Evropě i ve světě a nejvíce se objevují u malých dětí a starších lidí.

 

Účinnou ochranou před invazivními pneumokokovými nemocemi je očkování. Očkování proti pneumokoku vakcínou Prevenar 13 je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění u seniorů nad 65 let. U dětí je hrazeno částečně v případě, že jsou všechny dávky očkovací látky aplikovány do 7. měsíce věku.

Chronický zánět průdušek

Chronická bronchitida je přetrvávající zánět sliznice průdušek, který je typický produktivním kašlem. Stěny průdušek se v důsledku dlouhodobého zánětu ztenčují a jsou čím dál nestabilnější, což může vést k jejich zúžení. V případě trvalého zúžení mluvíme o CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc).

Příznaky chronického zánětu průdušek

Mezi hlavní příznaky patří kašel a produkce hlenu. K dalším symptomům patří dušnost, která se projevuje pouze, pokud dojde k zúžení dýchacích cest, pískavé zvuky při dýchání nebo časté nachlazení.

Příčiny chronického zánětu průdušek

Mezi rizikové faktory, které podporují vznik chronické bronchitidy, patří dlouhodobé dráždění dýchacích cest, jako je například:

  • aktivní i pasivní kouření,
  • vystavení jiným vdechovaným dráždivým látkám (znečištění ovzduší a chemické výpary nebo prach).

Mezi další faktory patří:

  • genetika (nedostatek alfa-1 antitrypsinu),
  • stáří (většině pacientů je přes 40 let).

Léčba chronického zánětu průdušek

Chronický zánět průdušek bohužel nelze vyléčit. Nicméně léčebné postupy mohou pomoci s příznaky nemoci, zpomalují postup onemocnění a zlepšují schopnost zůstat aktivní. Mezi léčebné postupy patří:

  • Změna životního stylu – přestat kouřit, vyhýbat se prostředí, kde byste mohli vdechovat jiné dráždící látky, změna stravování, pravidelná fyzická aktivita.
  • Léky – např. bronchodilatátory, které uvolňují svaly kolem dýchacích cest.
  • Očkování – vakcíny proti chřipce a pneumokokovým infekcím. Lidé s chronickou bronchitidou jsou vystaveni vyššímu riziku vážných komplikací z těchto onemocnění.
  • Kyslíková terapie – pomůže vám lépe dýchat, pokud máte nízkou hladinu kyslíku v krvi.
  • Plicní rehabilitace – komplexní péče o pacienta, který má dýchací problémy.
  • Transplantace plic – je poslední možností pro pacienty, u kterých nezabrala žádná jiná léčba.
PP-PRE-CZE-0329
Hodnocení článku
Average: 3.9 (9 votes)
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Dospělí
Diabetici mají abnormální funkci imunitního systému, což způsobuje zvýšenou nemocnost i úmrtnost na infekční choroby. To platí i o pneumokokových nákazách. Prokázaly to…
Dospělí
Mýtus výzkum nepotvrdil Mnoho lidí se ptá, zda očkování způsobuje autoimunitní onemocnění. Rozsáhlé výzkumy toto tvrzení ale nepotvrdily, mýtus byl vyvrácen. Při očkování…
Dospělí
Příznaky nepřehlédnete Bakterie pneumokoka je nejčastějsí příčinou tohoto onemocnění, zvláště u těžších stavů. Mezi virové původce potom patří viry chřipky, rhinoviry,…
Dospělí
Pneumokokové infekce Pneumokok neboli bakterie Streptococcus pneumoniae způsobuje celou řadu onemocnění, které postihují děti i dospělé. Mezi ně patří například těžký zápal…
Dospělí
Akutní zánět průdušek Akutní bronchitida přichází zpravidla po prodělané virové infekci, ale způsobit ji mohou i bakterie a jiné mikroorganismy. Virová bronchitida se…
Dospělí
Co vše se ve vakcíně nachází? K očkování proti pneumokokům se užívá pneumokoková polysacharidová konjugovaná vakcína. Je 13valentní, což znamená, že chrání proti 13 různým…