Zjistěte více o očkování

Nákaza pneumokokem: komu může jít o život?

Infekce pneumokokem bývá v jistých případech velmi nebezpečná. Zdravý člověk má na zvládnutí tohoto stavu většinou více sil než například osoba dlouhodobě oslabená či uzdravující se po operačním zákroku. A právě lidé takto ohrožení by měli zvážit možnost ochrany čili očkování.

Pokud si myslíte, že pneumokok se vás netýká a očkování je zbytečné, pak se mýlíte. Vakcína může mnohdy zachránit i život, zvláště patříte-li do některé z rizikových skupin populace. Jde o kategorie osob, u kterých je pozorován častější výskyt nebo horší průběh pneumokokových onemocnění. Kdo mezi potencionálně ohrožené patří? 

1. Lidé vyššího věku.

Stáří znamená nejen opotřebování kloubů, očí a zubů, ale také zhoršení obranyschopnosti. Ze zákona mají všichni senioři nad 65 let plně hrazené očkování pneumokokovou vakcínou (vakcína Prevenar 13) dle schváleného očkovacího schématu.

2. Jedinci s nemocnou slezinou nebo žijící bez ní.

Slezina je jakýsi imunitní filtr krve, který odstraňuje všechny cizorodé, nebezpečné či neznámé elementy. Po jejím vyjmutí nebo při špatné funkci je obranyschopnost narušená a hrozí zejména invazivní bakteriální infekce. Očkování proti pneumokokům je jedním z prověřených způsobů, jak se v této situaci chránit.

3. Osoby s chronickým onemocněním.

Dlouhodobě trvající neduhy oslabují celý organismus a způsobují jeho větší náchylnost k infekcím. Výzkumy prokázaly, že takto nemocní z očkování proti pneumokokům významně profitují. Platí to především u pacientů s:

  • CHOPN (chronickou obstrukční plicní nemocí),
  • srdečními chorobami,
  • chronickými onemocněními ledvin,
  • narušenou jaterní funkcí,
  • cukrovkou.

4. Nemocní s potlačenou obranyschopností.

Nezáleží na tom, jestli je tento stav nevítaným následkem choroby, nebo léčebným cílem (např. u autoimunitních onemocnění). A jak je možné, že očkování pomáhá, když je špatná imunita? To je jednoduché. Celkový výkon obranného systému je snížený, ale při setkání s mikroby se daleko lépe vypořádá s těmi, které „zná“. Právě očkování tuto zkušenost zprostředkovává, aniž by ohrozilo zdraví.

5. Jedinci vybraných profesí.

Zejména pak těch, při kterých pracovník vdechuje plyny z roztavených kovů. Týká se to tedy například svářečů, slévačů apod.

Našli jste se v některé z rizikových skupin? Pak byste měli očkování rozhodně zvážit.

(pez)

PP-PRE-CZE-0182
Hodnocení článku
Average: 3.3 (21 votes)
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Dospělí
Dodržovat striktní klidový režim a omezovat se v běžných denních aktivitách není po očkování nutné. Jen je vhodné se minimálně na jeden den po vakcinaci vyvarovat zvýšené…
Dospělí
Očkování jako prevence Očkování může zabránit rozšíření a rozvoji řady infekčních onemocnění. Některá z nich díky tomu prakticky vymizela. Jako příklad můžeme uvést dětskou…
Dospělí
Co je to dušnost? Přestože je dušnost velmi rozšířená, její popis se u jednotlivých pacientů liší a žádná jednotná definice tudíž neexistuje. Obvykle je definována jako…
Dospělí
Pneumokokové infekce jsou způsobeny bakterií Streptococcus pneumoniae. Může napadnout dýchací ústrojí, nervovou soustavu i krevní oběh a vyvolat řadu závažných obtíží.…
Dospělí
Akutní zánět průdušek Akutní bronchitida přichází zpravidla po prodělané virové infekci, ale způsobit ji mohou i bakterie a jiné mikroorganismy. Virová bronchitida se…
Dospělí
Invazivní pneumokoková onemocnění Bakterie pneumokoka snadno proniká do krevního řečiště. Pokud není z oběhu odstraněna, dochází k rozvoji tzv. invazivních pneumokokových…