Mám autoimunitní onemocnění. Měl bych se bát očkování?
Autoimunitní onemocnění vzniká tehdy, když bílé krvinky začnou napadat vlastní buňky a tkáně. Příčina těchto nemocí je stále nejasná a na jejich rozvoji se nejspíše podílí více faktorů. Jak je to s autoimunitními onemocněními a očkováním?
Mýtus výzkum nepotvrdil
Mnoho lidí se ptá, zda očkování způsobuje autoimunitní onemocnění. Rozsáhlé výzkumy toto tvrzení ale nepotvrdily, mýtus byl vyvrácen.
Při očkování dochází k aplikaci cizorodé látky do organismu a k rozvoji imunitní reakce. Platí, že očkování je důležitou součástí prevence mnoha infekčních chorob a benefity očkování výrazně převažují nad případnými riziky.
Poruchy imunity a očkování
Pokud nějakou z autoimunitních onemocnění trpíte, je třeba zvážit, zda se nechat očkovat proti pneumokokům.
Jedinci se sníženou imunitní odpovědí, ať už způsobenou imunosupresivní léčbou, genetickým defektem, infekcí virem HIV (virus lidské imunodeficience) nebo jinými příčinami, mohou mít sníženou protilátkovou odpověď na aktivní imunizaci.
Očkování by proto mělo být zváženo u každého jednotlivce zvlášť.
U některých onemocnění je vhodné se očkovat
Pacienti s autoimunitním revmatickým onemocněním (AIRD) mají zvýšené riziko vzniku infekce a především její závažné formy. K tomuto přispívá vliv autoimunitní choroby samotné nebo také vliv imunosupresivní léčby.
Proto je vhodné očkovat proti pneumokokům každého pacienta s autoimunitním revmatickým onemocněním. Očkování proti pneumokoku může být prováděno i v průběhu léčby, ale je doporučeno v situaci stabilizovaného onemocnění s nižší aktivitou.