Zjistěte více o očkování

Nepodceňujte zápal plic. Může skončit i smrtí

Zápal plic neboli jejich infekční zánět není taková banalita, jak by se mohlo zdát. Ano, slýcháme o něm každou chvíli, ale to neznamená, že je to něco jako rýma. Je to nejen utrpení, ale i velké riziko.

Rentgen plic

Postrach chudých i bohatých

Na celém světě zápal plic každoročně zabije téměř 1 milion dětí do 5 let. To je víc, než kolik zvládne jakékoli jiné infekční onemocnění, včetně HIV, malárie nebo tuberkulózy. A to jsou velmi rozšířené nemoci, v podmínkách rozvojových zemí často prakticky neléčené. Zápal plic však rozhodně není problémem, který by se týkal jen a především zemí třetího světa. Každý rok mu například podlehne i zhruba 50 000 obyvatel Ameriky – tedy země, která je, co se hygieny týká, na velmi vysoké úrovni. Teorie o dostatečné prevenci hygienou tedy opravdu nemají smysl.

Braňte svoje plíce! 

Předcházet zápalu plic jde očkováním. Ovšem taková vakcína, která by zabránila všem druhům plicních zánětů, neexistuje. Příčin je totiž příliš mnoho. Můžete se ale nechat očkovat proti:

  • pneumokokům,
  • hemofilům,
  • chřipce,
  • spalničkám,
  • černému kašli,
  • planým neštovicím.

Všechny tyto mikroby umějí zápal plic způsobit. Očkování proti nim je účinné a bezpečné, ale může mít i nežádoucí účinky. Ty jsou však v naprosté většině mírné. Nejběžnější příčinou zápalu plic však zůstává pneumokok – bakterie, kterou můžete potkat kdekoli.

Pro děti i prarodiče

Zápal plic může být lehký nebo velmi těžký, dokonce i smrtelný – a to v každém věku. Ale existují určité rizikové skupiny, u nichž je možnost vzniku této nemoci a jejích komplikací vyšší. Jsou to:

  • senioři (65 a více let),
  • děti mladší pěti let,
  • chronicky nemocné osoby (astmatici, kardiaci, diabetici apod.),
  • kuřáci.

Patří někdo z vašich blízkých do těchto rizikových skupin? Podpořte ho v úmyslu nechat se očkovat. Prevence je vždy snazší než léčba.

(pez)

PRV-2018.01.029
Hodnocení článku
Average: 3.7 (38 votes)
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Dospělí
Pneumokoky jsou bakterie, které jsou běžně přítomny v ústech i celém nosohltanu zdravých dětí i dospělých, aniž by působily zdravotní obtíže. Jestliže u jedince dojde, z…
Dospělí
Akutní zánět průdušek Akutní bronchitida přichází zpravidla po prodělané virové infekci, ale způsobit ji mohou i bakterie a jiné mikroorganismy. Virová bronchitida se…
Dospělí
Pneumonie neboli zápal plic je infekční zánětlivé onemocnění plic způsobené bakteriemi, viry nebo plísněmi. Zánět, který může postihnout jednu nebo obě plíce, vede k…
Dospělí
Při vytváření vakcín vědci zohledňují:Jak imunitní systém reaguje na bakterie, které se v něm vyskytují.Kdo má být proti dané bakterii očkován.Nejlepší technologii nebo…
Dospělí
Invazivní pneumokoková onemocnění Bakterie pneumokoka snadno proniká do krevního řečiště. Pokud není z oběhu odstraněna, dochází k rozvoji tzv. invazivních pneumokokových…
Dospělí
Pneumokokové infekce Pneumokok neboli bakterie Streptococcus pneumoniae způsobuje celou řadu onemocnění, které postihují děti i dospělé. Mezi ně patří například těžký zápal…