Zjistěte více o očkování

Nepodceňujte zápal plic. Může skončit i smrtí

Zápal plic neboli jejich infekční zánět není taková banalita, jak by se mohlo zdát. Ano, slýcháme o něm každou chvíli, ale to neznamená, že je to něco jako rýma. Je to nejen utrpení, ale i velké riziko.

Rentgen plic

Postrach chudých i bohatých

Na celém světě zápal plic každoročně zabije téměř 1 milion dětí do 5 let. To je víc, než kolik zvládne jakékoli jiné infekční onemocnění, včetně HIV, malárie nebo tuberkulózy. A to jsou velmi rozšířené nemoci, v podmínkách rozvojových zemí často prakticky neléčené. Zápal plic však rozhodně není problémem, který by se týkal jen a především zemí třetího světa. Každý rok mu například podlehne i zhruba 50 000 obyvatel Ameriky – tedy země, která je, co se hygieny týká, na velmi vysoké úrovni. Teorie o dostatečné prevenci hygienou tedy opravdu nemají smysl.

Braňte svoje plíce! 

Předcházet zápalu plic jde očkováním. Ovšem taková vakcína, která by zabránila všem druhům plicních zánětů, neexistuje. Příčin je totiž příliš mnoho. Můžete se ale nechat očkovat proti:

  • pneumokokům,
  • hemofilům,
  • chřipce,
  • spalničkám,
  • černému kašli,
  • planým neštovicím.

Všechny tyto mikroby umějí zápal plic způsobit. Očkování proti nim je účinné a bezpečné, ale může mít i nežádoucí účinky. Ty jsou však v naprosté většině mírné. Nejběžnější příčinou zápalu plic však zůstává pneumokok – bakterie, kterou můžete potkat kdekoli.

Pro děti i prarodiče

Zápal plic může být lehký nebo velmi těžký, dokonce i smrtelný – a to v každém věku. Ale existují určité rizikové skupiny, u nichž je možnost vzniku této nemoci a jejích komplikací vyšší. Jsou to:

  • senioři (65 a více let),
  • děti mladší pěti let,
  • chronicky nemocné osoby (astmatici, kardiaci, diabetici apod.),
  • kuřáci.

Patří někdo z vašich blízkých do těchto rizikových skupin? Podpořte ho v úmyslu nechat se očkovat. Prevence je vždy snazší než léčba.

(pez)

PRV-2018.01.029
Hodnocení článku
Average: 3.6 (35 votes)
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Dospělí
Tichý zabiják  Očkování proti pneumokokovým onemocněním má velký význam i u dospělých.  Pneumokoky se běžně nacházejí v ústech a v krku, kde jsou obvykle dobře kontrolovány…
Dospělí
Jsou cestovatelé ohroženi více? Cestování může z pohledu pneumokokových infekcí představovat za určitých okolností větší riziko nákazy. Jedná se především o tyto situace…
Dospělí
Dodržovat striktní klidový režim a omezovat se v běžných denních aktivitách není po očkování nutné. Jen je vhodné se minimálně na jeden den po vakcinaci vyvarovat zvýšené…
Dospělí
Pneumokoky mohou být po určitou dobu součástí přirozené flóry horních cest dýchacích. Při neporušených obranných mechanismech však svému nositeli nijak neškodí. Pokud ale…
Dospělí
Pneumokokové infekce způsobuje bakterie Streptococcus pneumoniae. Ta napadá různé části těla a vyvolává tak odlišná onemocnění, jako jsou: zánět středního ucha (otitida),…
Dospělí
Kontrola očkovacího průkazu Před plánovaným těhotenstvím je rozumné projít si očkovací průkaz a ujistit se, že máte všechna základní očkování. Na co se zaměřit? Tetanus je…