Zjistěte více o očkování

Zápal plic – hrozba nejen pro seniory

Přestože jsou v dnešní době dostupná velmi účinná antibiotika, zůstává zápal plic a s ním spojené komplikace stále velkou hrozbou. Jednou z nejvíce ohrožených skupin, pro kterou je velkým přínosem preventivní očkování, jsou senioři.

zápal plic senioři

Pneumonie neboli zápal plic je infekční zánětlivé onemocnění plic způsobené bakteriemi, viry nebo plísněmi. Zánět, který může postihnout jednu nebo obě plíce, vede k nahromadění tekutiny v infikované oblasti plic. Větší riziko představuje pro starší, nemocné anebo oslabené pacienty.

Jaké škody může zápal plic napáchat…

Při pneumonii dojde k zánětu v plicích, které za normálních okolností umožňují tělu získávat v dostatečné míře potřebný kyslík a vylučovat škodlivý oxid (kysličník) uhličitý. Zánětem postiženou částí jsou plicní sklípky a drobné dýchací cesty, ve kterých se hromadí hnisavý sekret. Při těžším poškození je funkce plic narušena a kyslík nemůže dostatečně pronikat do krve, vzniká dechová nedostatečnost a dochází k poruše funkce i jiných důležitých tkání a buněk v lidském těle. Zápal plic tak může vést k závažným až život ohrožujícím komplikacím:

  • hnisavému zánětu pohrudnice,
  • plicnímu abscesu (zhnisání části plic),
  • sepsi,
  • dechovému nebo srdečnímu selhání.

Všechny tyto stavy vyžadují umístění v lůžkovém zařízení, případně na jednotce intenzivní péče.

Jak se před zápalem plic chránit?

Starší lidé jsou ohroženi pneumonií a jejími komplikacemi v momentě, kdy je jejich imunitní systém oslaben. Nákaza se může přenášet kapénkovou infekcí (vzduchem), například kýcháním nebo také kontaktem s kontaminovanými předměty.

Následující preventivní opatření mohou nebezpečí nákazy a následných komplikací významně snížit:

  • Pneumokokové vakcíny pomáhají dospělé chránit před tzv. invazivní formou zápalu plic, kdy bakterie pneumokoka pronikne i do krevního oběhu.
  • Očkování proti chřipce je stejně tak důležité, neboť zápal plic velmi často následuje po chřipce jako sekundární infekce.
  • Důsledná hygiena – pravidelné mytí rukou.
  • Zdravý životní styl – dostatek spánku, správná strava a pravidelné cvičení
  • Pokud kouříte, přestaňte - kouření vás činí náchylnějšími k respiračním infekcím, zejména zápal plic.
  • V obdobích s vyšším výskytem respiračních infekcí lze pneumoniím předcházet omezením pobytu v místech s vyšší koncentrací lidí.

Předcházet zápalu plic u seniorů je vždy lepší než jej léčit. Pokud se ale již infekce objevila, je třeba rychle reagovat a navštívit lékaře. Přečtěte si také o zápalu plic u dětí.

(hak)
 

PP-PRE-CZE-0188
Hodnocení článku
Average: 4.2 (29 votes)
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Dospělí
Akutní zánět průdušek Akutní bronchitida přichází zpravidla po prodělané virové infekci, ale způsobit ji mohou i bakterie a jiné mikroorganismy. Virová bronchitida se…
Dospělí
Kontrola očkovacího průkazu Před plánovaným těhotenstvím je rozumné projít si očkovací průkaz a ujistit se, že máte všechna základní očkování. Na co se…
Dospělí
1. Zabíjí ve velkém Každých 20 vteřin si zápal plic vyžádá život jednoho dítěte z rozvojové země. Počítáte správně, každý den tak tomuto onemocnění podlehne 4300 dětí ve…
Dospělí
Jmenují se pneumokoky a jsou to zákeřné bakterie. Mohou osídlit horní cesty dýchací a odsud se rozšířit do plic, do krve, středního ucha či nervového systému. Jsou…
Dospělí
Tichý zabiják  Očkování proti pneumokokovým onemocněním má velký význam i u dospělých.  Pneumokoky se běžně nacházejí v ústech a v krku, kde jsou obvykle dobře…
Dospělí
Invazivní pneumokoková onemocnění Bakterie pneumokoka snadno proniká do krevního řečiště. Pokud není z oběhu odstraněna, dochází k rozvoji tzv. invazivních pneumokokových…