Zjistěte více o očkování

Vakcína proti pneumokokům: vhodná ochrana pro seniory

Invazivní pneumokoková onemocnění patří mezi závažné nákazy dospělých, zejména osob starších 65 let. V pokročilém věku totiž velká část lidí trpí nějakou chronickou nemocí, která může zvyšovat riziko infekční choroby, případně její průběh značně komplikovat. Naštěstí však již existuje možnost, jak riziko pneumokokových onemocnění snížit.

Senioři v obchodě: Ilustrační foto

Pneumokoky mohou být po určitou dobu součástí přirozené flóry horních cest dýchacích. Při neporušených obranných mechanismech však svému nositeli nijak neškodí. Pokud ale dojde k prolomení imunitních bariér, například poraněním, virovým zánětem nebo chronickým onemocněním, bakterie se může dostat do krevního řečiště. Na základě toho se pak může rozvinout zápal plic (pneumonie), mozkových blan (meningitida) nebo otrava krve (sepse). Souborně tyto nákazy označujeme jako invazivní pneumokoková onemocnění. Mezi rizikové faktory, které usnadňují jejich vznik, patří:

  • choroby plic,
  • cukrovka,
  • selhávání ledvin,
  • nemoci srdce a cév,
  • kouření,
  • nadměrná konzumace alkoholu,
  • poruchy imunitiy,
  • stres,
  • vyčerpání,
  • prochladnutí.

Pacienti v letech reagují jinak

Začátek pneumokokového zánětu plic bývá náhlý. Po úvodní zimnici a třesavce se objeví vysoká horečka. Nemocný jedinec je typicky dušný, zchvácený, pokašlává a stěžuje si na bolesti na hrudi. U starších lidí ale tyto typické projevy mohou chybět. Nebývá teplota, nebo se dokonce rozvíjí podchlazení, které je však nepříznivým znamením. Tito nemocní jsou většinou zmatení, rychleji dýchají a stěžují si na bolesti břicha. Obdobně náhlý vznik příznaků provází i pneumokokovou meningitidu. Projevy začínají z plného zdraví horečkou, bolestmi hlavy, nevolností, zvracením a rychlým rozvojem poruch vědomí. Otrava krve neboli sepse je poměrně vzácným onemocněním. Rizikem je zejména pro jedince s poškozenou nebo odoperovanou slezinou. Průběh nemoci je velmi rychlý s vysokou horečkou a poruchami vědomí.

Riziko menší o polovinu

Možností, jak podpořit imunitu proti pneumokokovým nákazám je očkování. Apexxnar je 20valentní polysacharidová konjugovaná vakcína, která zajišťuje lepší ochranu proti 20 typům bakterie Streptococcus pneumoniae. Výhodou je i dávkování, protože vakcína se aplikuje v jedné dávce, potřeba přeočkování nebyla stanovena.

Přípravek Apexxnar chrání pouze proti těm sérotypům Streptococcus pneumoniae, které vakcína obsahuje, a nechrání proti jiným mikroorganismům, které způsobují invazivní onemocnění nebo pneumonii. Podobně jako jiné vakcíny nemůže ani přípravek Apexxnar ochránit všechny očkované jedince před pneumokokovým invazivním onemocněním nebo pneumonií.

Nejvyšší čas 

Invazivní pneumokoková onemocnění mívají u starších osob často netypický průběh, který může znesnadnit včasné odhalení nemoci. Léčba těchto infekcí je tak velmi svízelná i s ohledem na vzrůstající odolnost bakterií vůči antibiotikům. Vakcinace proti pneumokokům se tak rozhodně vyplatí, zejména pak u osob starších 65 let.

(holi)

PP-PRV-CZE-0234
Hodnocení článku
Average: 3.7 (114 votes)
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Dospělí
Nemoci srdce dlouhodobě vedou Onemocnění srdce jsou nejčastější příčinou úmrtí v České republice. Z těchto nemocí je u mužů i žen nejvyšší úmrtnost na chronickou…
Dospělí
Co je to dušnost? Přestože je dušnost velmi rozšířená, její popis se u jednotlivých pacientů liší a žádná jednotná definice tudíž neexistuje. Obvykle je definována jako…
Dospělí
1. Zabíjí ve velkém Každých 20 vteřin si zápal plic vyžádá život jednoho dítěte z rozvojové země. Počítáte správně, každý den tak tomuto onemocnění podlehne 4300 dětí ve…
Dospělí
Pneumokoky mohou být po určitou dobu součástí přirozené flóry horních cest dýchacích. Při neporušených obranných mechanismech však svému nositeli nijak neškodí. Pokud ale…
Dospělí
Pneumokoky jsou bakterie, které jsou běžně přítomny v ústech i celém nosohltanu zdravých dětí i dospělých, aniž by působily zdravotní obtíže. Jestliže u jedince dojde, z…
Dospělí
Příznaky zápalu plic Zápal plic můžeme rozeznat podle toho, co ho způsobilo. Rozlišujeme mezi bakteriálním, virovým a plísňovým zápalem plic. Některé příznaky mohou být…