Zánět průdušek: Jaké má formy a proč ho nebrat na lehkou váhu?
Zánět průdušek neboli bronchitida je nepříjemné onemocnění dolních cest dýchacích a může mít akutní nebo chronickou formu. Přestože mají obě diagnózy podobné příznaky, jejich průběh, následky i povaha jsou podstatně odlišné. Přečtěte si, jak bronchitidu rozpoznat od jiných onemocnění i jak zabránit tomu, aby u vás nebo vašich blízkých vůbec vypukla.
Jak je patrné už z názvu, bronchitida napadá průdušky, systém trubic, který vede vzduch z průdušnic do dýchacích oddílů plic. Právě proto, že zánět probíhá v těsné blízkosti plic, není radno brát bronchitidu na lehkou váhu. Přestože se nejedná o nijak vzácné onemocnění, může mít, pokud ho podceníte, vážné zdravotní následky. Například vyústit v mnohem závažnější zápal plic.
Akutní zánět průdušek, nebo „obyčejný“ kašel?
Bronchitida vás může nepříjemně překvapit častěji v zimě, ve vlhkém chladném počasí a při zvýšeném znečištění vzduchu. Zánět průdušek, který napadá dolní cesty dýchací, se obvykle dostavuje společně s infekcí horních cest dýchacích. Jednou z nejčastějších bakterií způsobujících zánět dolních cest dýchacích je Streptococcus pneumoniae, neboli pneumokok.
Zánět průdušek se zpočátku projevuje suchým dráždivým kašlem. Přidat se může také mírně zvýšená teplota, celkové oslabení organismu, bolestí v krku, či chrapot. Řada pacientů s bronchitidou trpí také bolestí hlavy a dušností, která nemocnému ztěžuje dýchání. Pacient v průběhu onemocnění začne vykašlávat čirý, žlutý nebo nazelenalý hlen, výjimečně může být i s příměsí krve.
Jak se akutní bronchitida léčí? Lékař nemocnému obvykle doporučí klidový režim na lůžku se zvýšeným příjmem tekutin. Pacient by měl odpočívat v dobře vyvětraném prostoru s dostatečně vlhkým vzduchem, který ho nebude dráždit ke kašli.
Na suchý kašel může užívat tzv. antitusika, která ho zmírní. A když se objeví hleny, je vhodné antitusika vyměnit za přípravky usnadňující odkašlávání. Pokud lékař zjistí, že bronchitidu vyvolala bakteriální infekce, naordinují pacientovi antibiotika. Aby se nemoc nevrátila, je důležité ji opravdu důkladně „vyležet“ a nepodcenit rekonvalescenci.
Chronickou bronchitidu ovlivňují cigarety a znečištěné prostředí
Pro chronický zánět průdušek je naproti tomu typický produktivní (vlhký) kašel, který trvá alespoň tři měsíce ve dvou po sobě následujících letech. Postihuje 10–25 % populace. Pacienti kašlou a vykašlávají během celého dne, více ráno po probuzení. Co tento typ bronchitidy způsobuje? Dlouhodobé vystavování dýchacích cest vlivům, které je dráždí. Na vině může být vdechování cigaretového kouře – i pasivní – nebo častý pobyt ve znečištěném ovzduší nebo prašném prostředí. Lidé s chronickou bronchitidou jsou ve větším riziku závažných problémů způsobených chřipkou či pneumokokovým onemocněním.
Nemocný by v ideálním případě měl okamžitě přestat kouřit a vyhýbat se prostředí, které by dráždilo jeho dýchací cesty. Kromě léků od lékaře se doporučuje, jako prevence, zapracovat také na posílení imunity: žít zdravě, dbát na kvalitní stravu a dopřávat si dostatek pohybu. Obranyschopnost ale lze podpořit i správně zvoleným očkováním, které se může stát účinnou prevencí některých nepříjemných onemocnění.
Zdroje:
- Pneumokokové nákazy a možnosti očkování proti nim, Jiří Beran, Jiří Havlík, MAXDORF, 2006
- Akutní bronchitis a pneumonie v klinické praxi, Petr Zůna, Ladislav Lacina, Norbert Pauk, Klin Farmakol Farm 2016; 30(1): 35–37
- Chronic Bronchitis – Symptoms of Bronchitis, dostupné na: https://medlineplus.gov/chronicbronchitis.html, staženo dne: 10.3.2020