Zjistěte více o očkování

Poradíme vám, jak vyzrát na sport po očkování

Jste-li zvyklí každý den cvičit nebo si zaběhat, máte možná po očkování strach své oblíbené pohybové aktivity provozovat. V následujícím textu Vám poradíme, jak se po vakcinaci chovat, aby nebylo vaše zdraví v ohrožení.
 

 

Sport a očkování

Dodržovat striktní klidový režim a omezovat se v běžných denních aktivitách není po očkování nutné. Jen je vhodné se minimálně na jeden den po vakcinaci vyvarovat zvýšené fyzické aktivity (např. sportovním závodům, posilování apod.). Přílišné fyzické zatížení však pro každého z nás znamená něco jiného a je nutné ho posuzovat případ od případu. Pro mladého, trénovaného sportovce je běh na tři kilometry srovnatelnou zátěží jako pro staršího, nemocného člověka cesta do obchodu a zpět. Zvýšená fyzická zátěž totiž neovlivní odpověď vašeho imunitního systému na očkování, ale může stupňovat případné nežádoucí účinky či reakce na vakcínu.

U některých typů vakcinace však platí zákaz nadměrné zátěže pro všechny bez ohledu na věk a kondici. Je to hlavně v případě živých vakcín (např. očkování proti žluté zimnici, spalničkám, neštovicím).

Komplikace v podobě únavy nebo bolesti místa, kam jste byli očkováni, se u vás objevit mohou, ale nemusí. Mezi další nejčastější nežádoucí účinky patří otok a zarudnutí v místě vpichu a také zvýšená teplota, nechutenství či bolesti svalů a kloubů. Obvykle se však nežádoucí účinky projeví během prvních tří dnů po očkování a většinou netrvají déle než tři dny. Naprostá většina těchto nežádoucích účinků má mírnou intenzitu. Detailnější informace k očekávaným nežádoucím účinkům můžete najít v příbalové informaci každé vakcíny.

A kdy okamžitě kontaktovat lékaře? Především tehdy, pokud se u vás projeví jakákoli silná reakce po očkování. Příznaky toho, co vyvolá fyzická aktivita po očkování, jsou zejména:

  • tlak na hrudi,
  • dušnost,
  • otok obličeje.

Poslouchejte své tělo a pokud se cítíte unavení, s fyzickou aktivitou po očkování to nepřehánějte.

PP-PRE-CZE-0174
Hodnocení článku
Average: 3.6 (62 votes)
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Dospělí
Pneumonie neboli zápal plic je infekční zánětlivé onemocnění plic způsobené bakteriemi, viry nebo plísněmi. Zánět, který může postihnout jednu nebo obě plíce, vede k…
Dospělí
Podmínky k čerpání úhrady vakcíny Prevenar 13: Váš věk je 65 let a více. Jste pojištěncem kterékoliv tuzemské zdravotní pojišťovny. Jak se nechat naočkovat? O očkování…
Dospělí
Příznaky zápalu plicZápal plic můžeme rozeznat podle toho, co ho způsobilo. Rozlišujeme mezi bakteriálním, virovým a plísňovým zápalem plic. Některé příznaky mohou být stejné…
Dospělí
Co je to dušnost? Přestože je dušnost velmi rozšířená, její popis se u jednotlivých pacientů liší a žádná jednotná definice tudíž neexistuje. Obvykle je definována jako…
Dospělí
Chránit by se měly především rizikové skupiny Bakterie pneumokoka se přenáší kapénkami a samotná nemoc má krátkou inkubační dobu. Projevuje se horečkou s třesavkou a zimnicí…
Dospělí
Jak je patrné už z názvu, bronchitida napadá průdušky, systém trubic, který vede vzduch z průdušnic do dýchacích oddílů plic. Právě proto, že zánět probíhá v těsné blízkosti…