Některým formám zápalu plic je možné předejít očkováním
Infekční zápal plic je nakažlivé onemocnění způsobené většinou bakteriemi nebo viry. Celosvětově má pneumonie na svědomí více úmrtí než jakákoliv jiná infekce. Je proto důležité vědět, že zápalu plic je možné do určité míry zabránit a většinou může být i úspěšně léčen.
Příznaky nepřehlédnete
Bakterie pneumokoka je nejčastějsí příčinou tohoto onemocnění, zvláště u těžších stavů. Mezi virové původce potom patří viry chřipky, rhinoviry, adenoviry a RS-viry. Dalšími nebezpečnými mikroorganismy jsou např. chlamydie, mykoplazmata a Haemophilus influenzae. Zápal plic je středně těžké až těžké nakažlivé onemocnění. K příznakům lze zařadit:
- kašel a horečku,
- únavu, slabost, schvácenost
- zrychlené dýchání nebo dušnost,
- zimnici,
- bolest na hrudi.
Rizikové skupiny
Zápalu plic je možné v řadě případů předejít očkováním. Důležité je též dodržování hygienických návyků – tedy pravidelné mytí rukou, čištění povrchů, kterých se často dotýká více lidí (kliky u dveří, kuchyňské linky) a důsledné užívání kapesníků při kašli, rýmě nebo kýchání. Nebezpečí lze snížit i tím, že nebudete pobývat v zakouřeném prostředí. A koho zápal plic ohrožuje nejvíce?
- malé děti,
- dospělé nad 65 let,
- kuřáky,
- osoby dlouhodobě pobývající v nějakém zdravotnickém zařízení nebo žijící v domově pro seniory
- pacienty s porušenou imunitou (onkologicky nemocní pacienti, pacienti s AIDS, lidé po transplantacích, osoby užívající imunosupresivní léčbu apod.)
- pacienty s porušenou funkcí sleziny
- pacienty s chronickým onemocněním, jako je například cukrovka, astma, CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc), s chronickým kardiovaskulárním onemocněním apod.
Účinné očkování
Proti nákazám některými mikroorganismy, které působí pneumonii, je možné se lépe chránit očkováním. Konkrétně jde o vakcíny proti:
- pneumokokovi,
- chřipce,
- Haemophilus influenzae typu b,
- černému kašli,
- spalničkám (poslední tři vakcíny jsou v ČR součástí povinného očkovacího kalendáře pro děti).
- Z vakcín, které pomáhají lépe chránit proti pneumokokovým infekcím je dostupná vakcína Prevenar 13 a dále vakcína Apexxnar, která pomáhá chránit před 20 sérotypy bakterie Streptococcus pneumoniae. Vakcína Prevenar 13 je určena k prevenci pneumonie u kojenců, dětí a dospívajících ve věku od 6 týdnů do 17 let a dále u dospělých ≥18 let a starších pacientů. Vakcína Apexxnar je určena k prevenci zápalu plic u osob ve věku 18 let a starších. Obě vakcíny se u osob starších 18 let podávají v jedné dávce. Potřeba přeočkování nebyla stanovena.
Pokud někdo mezi vašimi blízkými patří mezi ohrožené osoby, promluvte s ním o možnosti, jak se lépe chránit před zápalem plic, případě se zeptejte svého praktického lékaře.
(hak)