Zjistěte více o očkování

Pneumokok: nebezpečné nákaze se více daří v chladnějších obdobích

Nákazy, jako je zápal plic, zánět mozkových blan a zánět středního ucha, ohrožují naše zdraví po celý rok. Zajímavým fenoménem je ale sezónní výskyt těchto pneumokokových infekcí – každou zimu počet hlášených případů výrazně narůstá.

Pozor na chlad a přeplněné místnosti 

Jako u mnoha jiných infekčních onemocnění stoupá a klesá výskyt pneumokokových nákaz podle ročního období. Tato souvislost sice byla opakovaně popsána, zatím se ale nenašlo zcela jednoznačné vysvětlení, proč tomu tak je. Zima „nahrává“ nemocem, kterým prospívá chladné počasí, nižší vlhkost vzduchu a znečištěné ovzduší. Pneumokok si v zimě libuje i proto, že dochází k nahromadění více vnímavých osob v uzavřených prostorách – mnoho z těchto lidí má navíc sníženou imunitu. Častější virové infekce pak běžně připraví půdu pro druhotnou bakteriální nákazu. 

Nejrizikovější období je od Vánoc do Tří králů

Američtí lékaři z Centra pro kontrolu a prevenci chorob (CDC) se zabývali otázkou, jak dalece ovlivňuje roční období výskyt pneumokokových nákaz.

  • Průzkum probíhal v sedmi státech USA, kde byly zaznamenávány všechny případy invazivních pneumokokových nákaz, tedy onemocnění, která představují pro lidský organismus závažné infekce. Patří mezi ně zánět mozkových blan, zápal plic a přítomnost pneumokoka v krvi (sepse).
  • Ve všech sledovaných oblastech se četnost pneumokoka v zimě zvýšila.
  • U dětí narostl počet případů již na podzim a předcházel tak nárůstu onemocnění u dospělých s vrcholem mezi 24. prosincem a 7. lednem.

Únava organismu 

Přehled z jednotlivých států nasvědčuje tomu, že čím méně stupňů teploměr ukazoval, tím se pneumokokům více dařilo. V období na přelomu roku, kdy je den nejkratší, dosáhl počet invazivních nákaz svého vrcholu. Znamená to, že lidský organismus je při krátkých zimních dnech nejspíše více vnímavý k některým infekcím, včetně pneumokoka. Za sezónním výskytem pneumokoka tak může stát oslabení imunity u rizikových skupin v zimě, kdy jsme nejméně vystaveni slunečnímu světlu.

 

(hak)

PRV-2017.02.088
Hodnocení článku
Average: 2.9 (12 votes)
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Dospělí
Dodržovat striktní klidový režim a omezovat se v běžných denních aktivitách není po očkování nutné. Jen je vhodné se minimálně na jeden den po vakcinaci vyvarovat zvýšené…
Dospělí
Jak je patrné už z názvu, bronchitida napadá průdušky, systém trubic, který vede vzduch z průdušnic do dýchacích oddílů plic. Právě proto, že zánět probíhá v těsné blízkosti…
Dospělí
1. Zabíjí ve velkém Každých 20 vteřin si zápal plic vyžádá život jednoho dítěte z rozvojové země. Počítáte správně, každý den tak tomuto onemocnění podlehne 4300 dětí ve…
Dospělí
Co je to dušnost? Přestože je dušnost velmi rozšířená, její popis se u jednotlivých pacientů liší a žádná jednotná definice tudíž neexistuje. Obvykle je definována jako…
Dospělí
Tichý zabiják  Očkování proti pneumokokovým onemocněním má velký význam i u dospělých.  Pneumokoky se běžně nacházejí v ústech a v krku, kde jsou obvykle dobře kontrolovány…
Dospělí
Pacienti s astmatem mají zvýšené riziko závažných infekcí způsobených pneumokokem (bakterií Streptococcus pneumoniae). Jde o tzv. invazivní pneumokoková onemocnění (IPO) a…