Zjistěte více o očkování

Pneumokok: nebezpečné nákaze se více daří v chladnějších obdobích

Nákazy, jako je zápal plic, zánět mozkových blan a zánět středního ucha, ohrožují naše zdraví po celý rok. Zajímavým fenoménem je ale sezónní výskyt těchto pneumokokových infekcí – každou zimu počet hlášených případů výrazně narůstá.

Pozor na chlad a přeplněné místnosti 

Jako u mnoha jiných infekčních onemocnění stoupá a klesá výskyt pneumokokových nákaz podle ročního období. Tato souvislost sice byla opakovaně popsána, zatím se ale nenašlo zcela jednoznačné vysvětlení, proč tomu tak je. Zima „nahrává“ nemocem, kterým prospívá chladné počasí, nižší vlhkost vzduchu a znečištěné ovzduší. Pneumokok si v zimě libuje i proto, že dochází k nahromadění více vnímavých osob v uzavřených prostorách – mnoho z těchto lidí má navíc sníženou imunitu. Častější virové infekce pak běžně připraví půdu pro druhotnou bakteriální nákazu. 

Nejrizikovější období je od Vánoc do Tří králů

Američtí lékaři z Centra pro kontrolu a prevenci chorob (CDC) se zabývali otázkou, jak dalece ovlivňuje roční období výskyt pneumokokových nákaz.

  • Průzkum probíhal v sedmi státech USA, kde byly zaznamenávány všechny případy invazivních pneumokokových nákaz, tedy onemocnění, která představují pro lidský organismus závažné infekce. Patří mezi ně zánět mozkových blan, zápal plic a přítomnost pneumokoka v krvi (sepse).
  • Ve všech sledovaných oblastech se četnost pneumokoka v zimě zvýšila.
  • U dětí narostl počet případů již na podzim a předcházel tak nárůstu onemocnění u dospělých s vrcholem mezi 24. prosincem a 7. lednem.

Únava organismu 

Přehled z jednotlivých států nasvědčuje tomu, že čím méně stupňů teploměr ukazoval, tím se pneumokokům více dařilo. V období na přelomu roku, kdy je den nejkratší, dosáhl počet invazivních nákaz svého vrcholu. Znamená to, že lidský organismus je při krátkých zimních dnech nejspíše více vnímavý k některým infekcím, včetně pneumokoka. Za sezónním výskytem pneumokoka tak může stát oslabení imunity u rizikových skupin v zimě, kdy jsme nejméně vystaveni slunečnímu světlu.

 

(hak)

PRV-2017.02.088
Hodnocení článku
Average: 2.9 (12 votes)
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Dospělí
1. Zabíjí ve velkém Každých 20 vteřin si zápal plic vyžádá život jednoho dítěte z rozvojové země. Počítáte správně, každý den tak tomuto onemocnění podlehne 4300 dětí ve…
Dospělí
Příznaky nepřehlédnete Bakterie pneumokoka je nejčastějsí příčinou tohoto onemocnění, zvláště u těžších stavů. Mezi virové původce potom patří viry chřipky, rhinoviry,…
Dospělí
Příznaky zápalu plic Zápal plic můžeme rozeznat podle toho, co ho způsobilo. Rozlišujeme mezi bakteriálním, virovým a plísňovým zápalem plic. Některé příznaky mohou být…
Dospělí
Chránit se proti nemocem způsobeným pneumokoky je nyní jednodušší. Od července roku 2024 totiž platí Sdělení Ministerstva zdravotnictví č.118/2024 o antigenním složení…
Dospělí
Pneumonie neboli zápal plic je infekční zánětlivé onemocnění plic způsobené bakteriemi, viry nebo plísněmi. Zánět, který může postihnout jednu nebo obě plíce, vede k…
Dospělí
Kontrola očkovacího průkazu Před plánovaným těhotenstvím je rozumné projít si očkovací průkaz a ujistit se, že máte všechna základní očkování. Na co se…