Zjistěte více o očkování

Kouříte? Nechte se naočkovat proti pneumokokovi!

Kouření škodí zdraví – to ví i malé dítě. Každý ví, že kouření poškozuje srdce a způsobuje rakovinu plic i dalších orgánů. Méně lidí si ale dá kouření do souvislosti s pneumokokovým onemocněním.

Kuřačka: Ilustrační snímek

Kouření škodí zdraví – to ví i malé dítě. Každý ví, že kouření poškozuje srdce a způsobuje rakovinu plic i dalších orgánů. Méně lidí si ale dá kouření do souvislosti s pneumokokovým onemocněním. Výzkum zjistil, že 60 % lidí, kteří prodělali invazivní pneumokokové onemocnění (IPO) a dosud byli zdrávi, byli kuřáci.

Kouření je významný rizikový faktor pro rozvoj pneumokokového invazivního onemocnění u jinak zdravých dospělých. Mezi IPO se řadí závažné stavy, které mohou člověka ohrozit na životě – pneumokokový zápal plic (pneumonie) spojený s přítomností bakterie v krvi, zánět mozkových blan (meningitida) a pneumokoková septikémie (přítomnost bakterií v krvi, celková pneumokoková infekce).

Kouření poškozuje imunitu

Zatím není přesně známo, jak kouření ovlivňuje rozvoj IPO, ale vědci předpokládají, že škodlivé látky, které se z cigaret dostanou do lidského těla negativně ovlivňují imunitní systém, který je oslabený a nedokáže se dostatečně bránit pneumokokové nákaze.

Bojujte proti pneumokokovi, přestaňte kouřit

Odstranění kuřáckého zlozvyku má ozdravný efekt na lidské tělo. Během několika měsíců se zlepší funkce plic a srdce a zlepší se i imunita a tím i její schopnost bojovat proti infekcím. Většina kuřáků mnohokrát zkoušela přestat kouřit, tak vědí, jak je to těžké. Pokud jste se rozhodli s cigaretami skončit, poraďte se se svým obvodním lékařem – v moderní medicíně existuje mnoho podpůrných metod, které vám váš boj mohou usnadnit.

Zůstanete kuřákem? Nechte se naočkovat

Pokud kouřit přestat nechcete nebo nedokážete, využijte možnost očkování, které vás pomůže chránit před těmi nejčastějšími typy pneumokoka, jež způsobují závažná onemocnění. Pokud o očkování uvažujete, poraďte se se svým lékařem, ten vám o očkování poskytne požadované informace. Na trhu je dostupná vakcína Prevenar 13 a dále vakcína Apexxnar, která pomáhá chránit proti 20 sérotypům bakterie Streptococcus pneumoniae, které jsou zodpovědné za pneumokokové infekce např. zápal plic. Výhodou je i dávkování, protože obě vakcíny se aplikují v jedná dávce, potřeba přeočkování nebyla stanovena. Vakcína Prevenar 13 je pro lidi starší 65 let plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

(vesa)

PP-PRV-CZE-0239
Hodnocení článku
Average: 3.2 (23 votes)
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Dospělí
Kontrola očkovacího průkazu Před plánovaným těhotenstvím je rozumné projít si očkovací průkaz a ujistit se, že máte všechna základní očkování. Na co se zaměřit? Tetanus je…
Dospělí
1. Zabíjí ve velkém Každých 20 vteřin si zápal plic vyžádá život jednoho dítěte z rozvojové země. Počítáte správně, každý den tak tomuto onemocnění podlehne 4300 dětí ve…
Dospělí
Pneumokokové infekce způsobuje bakterie Streptococcus pneumoniae. Ta napadá různé části těla a vyvolává tak odlišná onemocnění, jako jsou: zánět středního ucha (otitida),…
Dospělí
Pneumokoky mohou být po určitou dobu součástí přirozené flóry horních cest dýchacích. Při neporušených obranných mechanismech však svému nositeli nijak neškodí. Pokud ale…
Dospělí
Příznaky zápalu plic Zápal plic můžeme rozeznat podle toho, co ho způsobilo. Rozlišujeme mezi bakteriálním, virovým a plísňovým zápalem plic. Některé příznaky mohou být…
Dospělí
Příznaky nepřehlédnete Bakterie pneumokoka je nejčastějsí příčinou tohoto onemocnění, zvláště u těžších stavů. Mezi virové původce potom patří viry chřipky, rhinoviry,…