5 věcí, které byste měli vědět o zápalu plic
Lidem ze zemí s dostupnou a kvalitní zdravotní péčí se často zdá, že zápal plic je sice nepříjemný, ale lehce zvládnutelný. Jenže tahle choroba umí i moderní medicínu občas nepříjemně překvapit. V rozvojových zemích má pak více obětí, než kterékoli jiné onemocnění.
1. Zabíjí ve velkém
Každých 20 vteřin si zápal plic vyžádá život jednoho dítěte z rozvojové země. Počítáte správně, každý den tak tomuto onemocnění podlehne 4300 dětí ve věku do pěti let. Přitom jde o chorobu, která je řešitelná - lze očkovat či nasadit antibiotika. Což potvrzují statistiky z rozvinutých zemí. Zde zemřou na zápal plic jen dvě děti denně.
2. Stojí spoustu peněz
Podle dostupných údajů se každý rok vyskytne mezi dětmi z třetího světa více než 150 milionů případů zápalu plic. Z toho 11 milionů vyžaduje hospitalizaci, která bývá relativně drahá. Mnohé rodiny se pak dostávají do těžké situace: Mají si vzít velkou půjčku nebo nechat dítě bez pomoci? Nikdo z nás by asi na jejich místě být nechtěl.
3. I malé změny pomáhají
V souvislosti se zápalem plic je často zmiňováno mateřské mléko a káva. Nechápete? Vysvětlíme! Plně kojené děti mají vyšší šanci, že se v pozdějším životě snáze ubrání zápalu plic. Je proto důležité, aby matky z celého světa tento fakt znaly. Osvětový úkol plní Světová zdravotnická organizace (WHO). A co s kávou? Za cenu jednoho šálku této tekutiny lze koupit 4 dávky antibiotické léčby. Mnoho rodin v rozvojovém světě vydělává méně než 50 Kč denně i při plném pracovním úvazku.
4. V ohrožení je každý
V ČR každý rok incidence pneumonie přesahuje 100 000 případů. Přes 20 000 lidí je hospitalizováno. Každoročně na tuto nemoc zemře zhruba 3 000 Čechů. Jak vidíte, může onemocnět každý. Není čas zamyslet se nad prevencí?
5. Zázračné očkování
Častými příčinami zápalu plic jsou pneumokok a virus chřipky. V obou případech mají osoby nad 65 let očkování zdarma. Jde totiž o jednu z nejohroženějších skupin.
Pomozte ochránit své zdraví vakcínami proti chřipce a pneumokokům.
(pez)