Více o vakcíně Prevenar

Pneumokoková onemocnění u dětí

Pneumokok je zákeřná bakterie, která může náhle zaútočit na vaše dítě a způsobit závažné onemocnění dítěte - meningitidu (zánět mozkových blan), sepsi (otrava krve) a zápal plic. Pneumokok je také jednou z častých příčin mnohdy bolestivého zánětu středního ucha.

Co je pneumokok?

Testing
 
Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok je kulovitá bakterie, která má na svém povrchu pouzdro složené z cukrů – polysacharidů. Podle variant polysacharidového obalu lze dnes najít více než 100 podtypů bakterie, které se označují různými čísly a písmeny. Jednotlivé sérotypy se liší svým výskytem a dále schopností vyvolat onemocnění (virulencí). Každý sérotyp pneumokoka je tedy jinak nebezpečný. Mezi celosvětově nejzávažnější patří v poslední době sérotypy 19A a 3, které i nejčastěji vyvolávají  invazivní pneumokokové onemocnění u nás v České republice.

Osídlení nosohltanu u přenašečů

Pneumokok je běžně přítomen v nosohltanu až 60 % malých dětí. Bakterie se přenáší kapénkami, například kašlem nebo kýcháním. Inkubační doba (tedy doba mezi nákazou a vznikem prvních příznaků) se odhaduje na jeden až tři dny. Zdrojem infekce je buď nemocný člověk s pneumokokovou infekcí, nebo přenašeč bez jakýchkoliv příznaků.

Prolomení imunity vede k onemocnění

Onemocnění, které pneumokok vyvolává, vzniká následkem porušení obranyschopnosti organismu. Oslabená imunita se často týká právě dětí, protože u nich ještě není imunitní systém zcela rozvinut. Dalším příkladem může být oslabení při virovém infektu, který poškozuje výstelku sliznic a umožňuje pneumokokům invazi do tkání.

Invaze pneumokoků vyvolává celková onemocnění

Pneumokok se z nosohltanu může dostávat do vedlejších dutin nosních nebo do středního ucha a způsobovat zde často velmi bolestivé hnisavé záněty. V důsledku těchto zánětů může dojít k poškození nebo až ke ztrátě sluchu.

Jakmile se dostane pneumokok do tkání dýchacích cest a dále do plicních sklípků, nemá už daleko k proniknutí do krevního oběhu. Invazivní bakteriální onemocnění, kdy bakterie nacházíme v krvi nebo mozkomíšním moku, jsou charakterizována tím, že za několik hodin od počátku onemocnění mohou být ohroženy základní životní funkce nemocného. Invazivní onemocnění přicházejí rychle, neočekávaně, mohou způsobovat trvalé následky a vést až ke smrti.

Závažnost pneumokokových onemocnění u dětí

Méně závažná (lokální) pneumokoková onemocnění

Mezi neinvazivní pneumokoková onemocnění patří infekce dýchacích cest – zápal plic, zánět středního ucha (otitis media) nebo zánět vedlejších nosních dutin (sinusitis).

Závažná, invazivní pneumokoková onemocnění

Mezi invazivní pneumokoková onemocnění (postihující krev nebo významné orgány) patří bakteriémie či sepse (otrava krve), meningitida (zánět mozkových blan), závažnější forma zápalu plic, zánět kosti, infekční artritida.

Rizikové skupiny

Pneumokokové infekce mohou postihnout všechny věkové kategorie, ale v největším riziku jsou kojenci a děti mladší dvou let a senioři starší 65 let.

Zejména v novorozeneckém a kojeneckém věku není ještě plně vyvinuta obranyschopnost a imunitní systém dítěte si s přirozenou infekcí sám neporadí. Ani mateřské mléko dítěti nezajišťuje dostatečnou imunitní ochranu. Očkování imunitní systém dítěte posílí a pomůže mu překlenout období, kdy jsou děti ve zvýšeném riziku onemocnění pneumokokovými infekcemi.

PRV-2020.01.067