Prevenar 20
Vakcína Prevenar 20 je určená k očkování dětí ve věku od 6 týdnů do 17 let a dospělých od 18 let. Díky svému složení pomáhá vytvořit protilátky proti 20 pneumokokových sérotypů, včetně nebezpečných sérotypů 3, 19A a 8, které často vyvolávají invazivní pneumokokové onemocnění také v České republice. Vakcína Prevenar 20 je plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění pro děti od 6 týdnů věku a od 1.7.2024 je plně hrazena i pro dospělé od 65 let.
Prevenar 20
Vakcína Prevenar 20 pomáhá chránit děti ve věku od 6 týdnů a dospělé proti 20 sérotypům bakterie Streptococcus pneumoniae, zodpovědnými za většinu závažných, tzv. invazivních pneumokokových onemocnění. Invazivní pneumokoková onemocnění, mezi něž patří zánět mozkových blan (meningitida), zápal plic (pneumonie) a pneumokoková sepse („otrava krve“), mohou být pro děti i starší nemocné život ohrožujícím stavem. Vakcína Prevenar 20 pomáhá vytvořit protilátky proti 20 sérotypům pneumokoka, včetně nebezpečných sérotypů 3, 19A a 8, které již několik let patří k nejčastějším původcům invazivního pneumokokové onemocnění v České republice.
Kolik stojí vakcína Prevenar 20?
Očkování proti pneumokokovým infekcím je plně hrazeno všem kojencům a je součástí očkovacího kalendáře. Hlavním úsilím je snaha zvýšit proočkovanost dětské populace.
Vakcína Prevenar 20 je pro děti plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění, pokud jsou všechny dávky očkovací látky aplikovány do sedmého měsíce věku pojištěnce a přeočkování je provedené do patnáctého měsíce věku pojištěnce.
Jak a kdy se děti očkují?
Schéma u donošených dětí pro očkování vakcínou Prevenar 20 jsou tři základní dávky a jedna posilující dávka přeočkování. Schéma 3+1 se má aplikovat tak, aby první tři dávky (základní schéma) byly podány s odstupem nejméně 2 měsíců a zároveň, aby byly aplikovány nejpozději do 7. měsíce věku. Čtvrtá (posilující) dávka se podává ve věku 11 až 15 měsíců. Očkování se má zahájit od 2. měsíce věku dítěte.
U rizikových skupin dětí do 6 měsíců věku a u předčasně narozených dětí (˂37. gestační týden) je očkování také ve schématu 3+1. Vakcína se podává formou injekce do svalu, kojenci se očkují do stehna, starší děti jsou očkovány do horní části paže. K navození dostatečné imunity organismu je třeba dodržovat očkovací schéma!
Očkování starších dětí
- U dříve neočkovaných dětí ve věku 7–11 měsíců se podají 2 dávky s intervalem nejméně 1 měsíc mezi dávkami, s přeočkováním ve druhém roce života.
- U dříve neočkovaných dětí ve věku 12–23 měsíců se podají 2 dávky s intervalem nejméně 2 měsíce mezi dávkami.
- U dříve neočkovaných dětí ve věku 2–17 let se podá jedna dávka.
Věk dítěte | 1. dávka | 2. dávka | Přeočkování |
7–11 měsíců | ano | ano | Ve druhém roce života |
12–23 měsíců | ano | ano |
|
2–17 let | ano |
|
|
Účinnost vakcíny?
Účinnost vakcín není 100%, ale jsou vyvinuty tak, aby pomáhaly chránit proti závažným sérotypům bakterie Streptococcus pneumoniae. Vakcína Prevenar 20 neposkytuje 100% ochranu proti typům pneumokoka, které vakcína obsahuje a nechrání před typy neobsaženými ve vakcíně a jinými mikroorganismy.
Vakcína Prevenar 20 neobsahuje živou bakterii, a proto nemůže způsobit onemocnění.
Možné nežádoucí účinky
Podobně jako všechny vakcíny může mít i přípravek Prevenar 20 nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
Následující nežádoucí účinky zahrnují ty, které byly hlášeny pro přípravek Prevenar 20 u kojenců a dětí (ve věku 6 týdnů – 5 let):
Velmi časté nežádoucí účinky (tyto se mohou vyskytnout u více než 1 z 10 dávek vakcíny) jsou:
- Nechutenství
- Horečka, podrážděnost, bolest, citlivost, zčervenání, otok nebo zatvrdnutí v místě očkování, ospalost, neklidný spánek
- Zčervenání, zatvrdnutí, otok v místě očkování o rozměru 2,5 cm – 7,0 cm (po přeočkování a u starších dětí [od 2 do 5 let])
Časté nežádoucí účinky (tyto se mohou vyskytnout až u 1 z 10 dávek vakcíny) jsou:
- Zvracení, průjem
- Horečka vyšší než 39 °C, bolestivost v místě očkování bránící pohybu, zčervenání, zatvrdnutí, otok v místě očkování o rozměru 2,5 cm – 7,0 cm (po základním očkování)
- Vyrážka
Hlášení nežádoucích účinků
Pokud se u Vašeho dítěte vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře.
Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu:
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Šrobárova 48
100 41 Praha 10
Webové stránky: https://www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek.
Pokud chcete nahlásit nežádoucí účinky společnosti Pfizer, prosím, pište na e-mailovou adresu: [email protected], nebo volejte na 283 004 111.
Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.