Více o vakcíně Prevenar

Prevenar 20

Vakcína Prevenar 20 je určená k očkování dětí ve věku od 6 týdnů do 17 let a dospělých od 18 let. Díky svému složení pomáhá vytvořit protilátky proti 20 pneumokokových sérotypů, včetně nebezpečných sérotypů 3, 19A a 8, které často vyvolávají invazivní pneumokokové onemocnění také v České republice. Vakcína Prevenar 20 je plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění pro děti od 6 týdnů věku a od 1.7.2024 je plně hrazena i pro dospělé od 65 let.

Prevenar 20

Vakcína Prevenar 20 pomáhá chránit děti ve věku od 6 týdnů a dospělé proti 20 sérotypům bakterie Streptococcus pneumoniae, zodpovědnými za většinu závažných, tzv. invazivních pneumokokových onemocnění. Invazivní pneumokoková onemocnění, mezi něž patří zánět mozkových blan (meningitida), zápal plic (pneumonie) a pneumokoková sepse („otrava krve“), mohou být pro děti i starší nemocné život ohrožujícím stavem. Vakcína Prevenar 20 pomáhá vytvořit protilátky proti 20 sérotypům pneumokoka, včetně nebezpečných sérotypů 3, 19A a 8, které již několik let patří k nejčastějším původcům invazivního pneumokokové onemocnění v České republice.

Kolik stojí vakcína Prevenar 20?

Očkování proti pneumokokovým infekcím je plně hrazeno všem kojencům a je součástí očkovacího kalendáře. Hlavním úsilím je snaha zvýšit proočkovanost dětské populace.

Vakcína Prevenar 20 je pro děti plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění, pokud jsou všechny dávky očkovací látky aplikovány do sedmého měsíce věku pojištěnce a přeočkování je provedené do patnáctého měsíce věku pojištěnce.

Jak a kdy se děti očkují?

Schéma u donošených dětí pro očkování vakcínou Prevenar 20 jsou tři základní dávky a jedna posilující dávka přeočkování. Schéma 3+1 se má aplikovat tak, aby první tři dávky (základní schéma) byly podány s odstupem nejméně 2 měsíců a zároveň, aby byly aplikovány nejpozději do 7. měsíce věku. Čtvrtá (posilující) dávka se podává ve věku 11 až 15 měsíců. Očkování se má zahájit od 2. měsíce věku dítěte.

U rizikových skupin dětí do 6 měsíců věku a u předčasně narozených dětí (˂37. gestační týden) je očkování také ve schématu 3+1. Vakcína se podává formou injekce do svalu, kojenci se očkují do stehna, starší děti jsou očkovány do horní části paže. K navození dostatečné imunity organismu je třeba dodržovat očkovací schéma!

Očkování starších dětí

  • U dříve neočkovaných dětí ve věku 7–11 měsíců se podají 2 dávky s intervalem nejméně 1 měsíc mezi dávkami, s přeočkováním ve druhém roce života.
  • U dříve neočkovaných dětí ve věku 12–23 měsíců se podají 2 dávky s intervalem nejméně 2 měsíce mezi dávkami.
  • U dříve neočkovaných dětí ve věku 2–17 let se podá jedna dávka.

Věk dítěte

1. dávka

2. dávka

Přeočkování

7–11 měsíců

ano

ano 
(nejdříve jeden  měsíc po první dávce)

Ve druhém roce života

12–23 měsíců

ano

ano 
(nejdříve dva měsíce po první dávce)

 

2–17 let

ano

 

 

Účinnost vakcíny?

Účinnost vakcín není 100%, ale jsou vyvinuty tak, aby pomáhaly chránit proti závažným sérotypům bakterie Streptococcus pneumoniae. Vakcína Prevenar 20 neposkytuje 100% ochranu proti typům pneumokoka, které vakcína obsahuje a nechrání před typy neobsaženými ve vakcíně a jinými mikroorganismy.

Vakcína Prevenar 20 neobsahuje živou bakterii, a proto nemůže způsobit onemocnění.

Možné nežádoucí účinky

Podobně jako všechny vakcíny může mít i přípravek Prevenar 20 nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

Následující nežádoucí účinky zahrnují ty, které byly hlášeny pro přípravek Prevenar 20 u kojenců a dětí (ve věku 6 týdnů – 5 let):

Velmi časté nežádoucí účinky (tyto se mohou vyskytnout u více než 1 z 10 dávek vakcíny) jsou:

  • Nechutenství
  • Horečka, podrážděnost, bolest, citlivost, zčervenání, otok nebo zatvrdnutí v místě očkování, ospalost, neklidný spánek
  • Zčervenání, zatvrdnutí, otok v místě očkování o rozměru 2,5 cm – 7,0 cm (po přeočkování a u starších dětí [od 2 do 5 let])

Časté nežádoucí účinky (tyto se mohou vyskytnout až u 1 z 10 dávek vakcíny) jsou:

  • Zvracení, průjem
  • Horečka vyšší než 39 °C, bolestivost v místě očkování bránící pohybu, zčervenání, zatvrdnutí, otok v místě očkování o rozměru 2,5 cm – 7,0 cm (po základním očkování)
  • Vyrážka

Hlášení nežádoucích účinků

Pokud se u Vašeho dítěte vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře.

Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv

Šrobárova 48

100 41 Praha 10

Webové stránky: https://www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek.

Pokud chcete nahlásit nežádoucí účinky společnosti Pfizer, prosím, pište na e-mailovou adresu: [email protected], nebo volejte na 283 004 111.

Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.

PP-PNR-CZE-0104
Hodnocení článku
Average: 5 (5 votes)
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Děti
Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok je bakterie, která může být zcela neškodná, ale na druhou stranu může způsobit i velmi závažná onemocnění ohrožující život,…
Děti
Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok je mikroskopická kulovitá bakterie, která má na svém povrchu pouzdro, jež ji chrání před nepříznivými vlivy okolního prostředí…
Děti
Chladné dny znamenají pro populaci častější onemocnění z nachlazení a zejména to platí pro děti. Běžná rýma ale často nemusí skončit jen plným a červeným nosíkem. Malé děti…
Děti
Počáteční příznaky meningitidy mohou připomínat všem známou chřipku. Jedná se zejména o bolest hlavy, nevolnost, zvýšenou citlivost na světlo (světloplachost), vysokou…
Děti
K dětskému období různá onemocnění patří. Především po nástupu dítěte do dětského kolektivu v mateřské školce se dramaticky zvýší jeho nemocnost. Vedle toho, že každé…
Děti
Mýtus č. 1: Se zvyšujícími se hygienickými standardy různá onemocnění mizí, proto je očkování zbytečné. Přestože čistší voda, kanalizace a lepší hygiena pomohly omezit…