Pneumokoková meningitida – infekce, které lze předcházet
Mikrobů, kteří napadají člověka a vyvolávají zánět mozkových blan, je celá řada. Před některými z nich se chránit nemůžeme, ale před jinými ano.
Co je příčinou a co následuje?
Nejčastějším původcem bakteriálního zánětu mozkových blan u dětí i dospělých je pneumokok, který se do oblasti mozku obvykle dostává ze středního ucha nebo vedlejších nosních dutin.
Rané příznaky zánětu mozkových blan mohou připomínat chřipku. Jsou to zejména:
- náhlá vysoká horečka,
- ztuhlý krk,
- silná bolest hlavy, která je jiná než obvykle,
- nevolnost a zvracení,
- zmatenost nebo porucha soustředění,
- zvýšená citlivost na světlo a
- nechutenství.
Může se objevit i u miminek a poznáte ji především podle vysoké horečky, silného stálého pláče, podrážděnosti, ztuhlosti krku a páteře, nezájmu o pití a vyklenutí fontanely (vazivové spojení na hlavě novorozence v místě zkřížení lebečních švů).
Kdykoli budete mít podezření, že příznaky, které máte vy nebo vaše dítě, by mohly být známkou meningitidy, neváhejte ani chvíli a vyhledejte lékaře.
Komplikace jsou časté a těžké
V dnešní době máme k dispozici účinnou léčbu, kterou jsou antibiotika, ale někdy není možné zabránit škodám, které pneumokok napáchá dříve, než se pacientovi této léčby dostane. Komplikace postihují 30 až 50 % přeživších dětí. Patří k nim například:
- ztráta sluchu,
- poruchy paměti, chování, vývoje, učení,
- nitrolební krvácení,
- mozkový absces (ohraničený zánět),
- otok mozku,
- šok – selhání krevního oběhu.
V nejtěžších případech dochází i k úmrtí, u dětí a mladých nemocných jsou obvykle příčinou nitrolební komplikace. Tyto případy jsou o to smutnější, že k nim dochází kvůli onemocnění, jehož riziko lze snížit očkováním. A to očkováním, které je běžné, relativně dobře snášené a cenově dostupné, jelikož u kojenců a seniorů je částečně hrazené zdravotními pojišťovnami. Informujte se.
(pez)