Při zápalu plic mohou bakterie proniknout do krve. Poznáte hrozící nebezpečí?
Jmenují se pneumokoky a jsou to zákeřné bakterie. Mohou osídlit horní cesty dýchací a odsud se rozšířit do plic, do krve, středního ucha či nervového systému.
Jmenují se pneumokoky a jsou to zákeřné bakterie. Mohou osídlit horní cesty dýchací a odsud se rozšířit do plic, do krve, středního ucha či nervového systému. Jsou viníky pneumokokové pneumonie neboli zápalu plic, což je závažné onemocnění především u malých dětí a u osob starších 65 let.
Rizikové skupiny
Asi u třetiny nemocných s pneumokokovým zápalem plic dojde k průniku bakterií do krevního řečiště. Tento stav zvaný bakteriemie je velmi vážnou komplikací a může vést k dalším problémům s plícemi i se srdcem. Obzvláště senioři jsou ohroženi vážným průběhem této nemoci, v některých případech končí zápal plic i úmrtím. Dalšími jedinci v nebezpečí jsou lidé s chronickým onemocněním srdce, plic či jater nebo se srpkovitou anémií. Vyšší riziko hrozí i pacientům s AIDS, lidem HIV pozitivním a nemocným po transplantaci, kteří užívají léky snižující odolnost k infekcím.
Jak se zápal plic projeví?
Pneumokoková pneumonie často začíná náhle. Nemoc se může ohlásit prudkou třesavkou, která je obvykle následována:
- vysokou horečkou,
- kašlem,
- dušností,
- zrychleným dýcháním,
- bolestí hrudníku.
Mezi další příznaky patří:
- nevolnost,
- zvracení,
- bolesti hlavy,
- únava,
- bolesti svalů.
S návštěvou lékaře neotálejte!
Pokud se u někoho z vašich blízkých nebo u vás samotných vyskytnou výše uvedené příznaky, je třeba urychleně vyhledat lékařskou pomoc. Odborník může diagnostikovat pneumokokový zápal plic na základě:
- popisu vašich obtíží,
- fyzikálního vyšetření,
- laboratorních testů,
- rentgenu hrudníku.
V případě invazivní pneumokokové pneumonie budou v krvi přítomné bakterie, které lze prokázat kultivačním mikrobiologickým vyšetřením. Pneumokoky se mohou vyskytnout i v moči, hlenu nebo mozkomíšním moku.
Pomohou antibiotika
Máte-li podezření na pneumokokovou pneumonii, neváhejte a vyhledejte lékaře. Přítomnost bakterií v krvi je nepříjemnou komplikací, která si vyžádá pobyt v nemocnici a nitrožilní podání antibiotik. Často mívá i další nepříznivé dopady na zdravotní stav nemocného, a je proto nutné začít s léčbou co nejdříve.
(hak)