Zápal plic (pneumonie)
Podle údajů Světové zdravotnické organizace si zápal plic každých 20 sekund vyžádá život jednoho dítěte a představuje příčinu 16 % všech úmrtí dětí mladších 5 let. Přestože většina dětských úmrtí souvisejících se zápalem plic se týká dětí z chudých zemích, úmrtí se objevují i ve vyspělých a bohatých zemích.
Virové a bakteriální infekce se vyskytují po celý rok, mnoho lékařů se domnívá, že se šíří snadněji v chladnějších měsících od října do března, protože děti tráví více času ve vnitřních prostorech. Šíří se jako kapénková infekce (skrze kýchání, kašel, podáním ruky apod.) a z infikovaných povrchů (stolů, hraček apod.).
Jaké jsou příznaky?
Zápal plic může probíhat s různou intenzitou, mezi jeho hlavní příznaky patří:
- kašel,
- horečka,
- únava,
- bolesti hlavy,
- ztráta chuti k jídlu,
- průjem,
- pocení,
- obtížné dýchání.
Zápal plic u novorozenců a kojenců
Novorozenci a kojenci nemusí vykazovat typické příznaky pneumonie, proto u nich může být obtížné určit danou diagnózu. Známkou zápalu plic může u dítěte být:
- bledost,
- spavost,
- více pláče než obvykle,
- obtíže při krmení,
- podrážděnost
- zvracení.
Jediným způsobem, jak spolehlivě určit, že se jedná o zápal plic, je s dítětem navštívit dětského lékaře, který tuto diagnózu potvrdí nebo vyloučí po poslechu plic stetoskopem a rentgenovém vyšetření.
Prevence je možná
Existuje několik preventivních opatření, která jako rodič můžete provést:
- Očkujte. Vakcíny jsou jedním z nejspolehlivějších nástrojů k omezení výskytu a závažnosti zápalu plic. Kromě základního očkování proti pneumokokům je doporučeno i každoroční očkování proti chřipce.
- Chraňte sebe i své děti před pasivním kouřením. Podle výzkumů mají děti, jejichž rodiče kouří, vyšší riziko výskytu onemocnění dýchacícho ústrojí, jako je zánět průdušek a zápal plic.
- Dbejte na dobrou osobní hygienu zabraňující přenosu onemocnění.
Zdroje:
- https://www.everydayhealth.com/pneumonia/guide/children/
- https://www.thebump.com/a/pneumonia-in-kids-toddlers