Zjistěte více o očkování

Jak poznat zápal plic? + Hlavní příznaky

Zápal plic neboli pneumonie je infekční onemocnění plicní tkáně, které může postihnout různé části plic. Příčinou mohou být bakterie, viry nebo plísně. Těžký zápal plic mohou vyvolat i bakterie zvané pneumokoky. Těžkou formou této nemoci onemocní nejčastěji lidé starší 75 let a děti do 2 let. V ohrožení jsou také pacienti s chronickými chorobami, rakovinou, rozedmou plic, astmatem nebo HIV pozitivní. Jak poznat zápal plic?

Kontrola plic - ilustrační fotografie

Příznaky zápalu plic

Zápal plic můžeme rozeznat podle toho, co ho způsobilo. Rozlišujeme mezi bakteriálním, virovým a plísňovým zápalem plic. Některé příznaky mohou být stejné a jiné se mohou značně lišit.

Bakteriální zápal plic se vyznačuje vysokými horečkami a dráždivým kašlem, při němž pacient následně vykašlává hlen nebo hnisavý sekret. U pacientů, kteří kouří nebo trpí plicním či srdečním onemocněním se dostavuje také dušnost.

Bakteriální původ bývá nejčastější formou zápalu plic. Až polovinu případů má na svědomí bakterie pneumokoka. Možností, jak podpořit ochranu proti pneumokokovému zápalu plic je očkování. Vakcína Prevenar 13 byla podrobena rozsáhlým testům v Nizozemí, díky kterým byla schválena k prevenci pneumokokového zápalu plic u dospělých ve věku 65 let a starších. Výzkumu se tehdy účastnilo téměř 85 tisíc jedinců starších 65 let a bylo prokázáno, že snižuje riziko výskytu pneumokokového zánětu plic téměř o polovinu.

Virová pneumonie může mít stejné příznaky, ale často se přidávají i symptomy virových infekcí. Typická je také zvýšená teplota, únava a často se přidávají i symptomy virových infekcí, jako jsou bolesti svalů, kloubů a hlavy. U starších pacientů můžeme pozorovat určitou míru zmatenosti.

Plísňový zápal plic je vzácnější formou tohoto onemocnění. Objevuje se zejména u lidí se silně oslabeným imunitním systémem např. u pacientů s AIDS.

Mezi hlavní příznaky zápalu plic patří:

  • Kašel – bývá suchý nebo může produkovat hustý žlutý, zelený, hnědý nebo krvavý hlen.
  • Potíže s dýcháním – vaše dýchání může být zrychlené a mělké a můžete mít pocit dušnosti, a to i v klidu.
  • Zrychlený srdeční tep.
  • Vysoká teplota.
  • Pocení a třesavka.
  • Ztráta chuti k jídlu.
  • Bolest nebo tlak na hrudi, která se zhoršuje při dýchání nebo kašli.

Méně běžné příznaky zahrnují:

  • Vykašlávání krve (hemoptýza).
  • Bolesti hlavy a únava.
  • Sípání.
  • Bolesti kloubů a svalů.
  • Pocit zmatenosti a dezorientace (zejména u starších osob).

Jak moc je zápal plic nakažlivý?

Inkubační doba invazivního pneumokokového zápalu plic je zhruba o 1–3 dny. Zápal plic není možný dostat pouze z nachlazení, vždy se jedná o infekci. Je také častou komplikací jiných infekčních onemocnění, jako je chřipka nebo zánět horních cest dýchacích.

Léčba zápalu plic

Způsob léčby se odvíjí od stavu pacienta. V případě bakteriálního zápalu plic lékař nasadí antibiotika. Pokud toto onemocnění způsobily plísně, nasazují se antimykotika. Těžké zápaly plic mohou vyžadovat hospitalizaci. Dále je nutné dodržovat klid na lůžku, nekouřit, pít dostatečné množství vody nebo čaje.

PP-PRV-CZE-0039
Hodnocení článku
Average: 3.8 (8 votes)
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Dospělí
Co vše se ve vakcíně nachází? K očkování proti pneumokokům se užívá pneumokoková polysacharidová konjugovaná vakcína. Je 13valentní, což znamená, že chrání proti 13 různým…
Dospělí
Pacienti s astmatem mají zvýšené riziko závažných infekcí způsobených pneumokokem (bakterií Streptococcus pneumoniae). Jde o tzv. invazivní pneumokoková onemocnění (IPO) a…
Dospělí
Včasná léčba je zásadní Pneumokoková meningitida nebo zánět mozkových blan je těžká, někdy i život ohrožující infekce, kdy jsou zánětlivě změněny mozkomíšní obaly chránící…
Dospělí
Jmenují se pneumokoky a jsou to zákeřné bakterie. Mohou osídlit horní cesty dýchací a odsud se rozšířit do plic, do krve, středního ucha či nervového systému. Jsou viníky…
Dospělí
Podmínky k čerpání úhrady vakcíny Prevenar 13: Váš věk je 65 let a více. Jste pojištěncem kterékoliv tuzemské zdravotní pojišťovny. Jak se nechat naočkovat? O očkování…
Dospělí
Pokud si myslíte, že pneumokok se vás netýká a očkování je zbytečné, pak se mýlíte. Vakcína může mnohdy zachránit i život, zvláště patříte-li do některé z rizikových skupin…