Více o vakcíně Prevenar

Hexavakcína a Prevenar 13

V roce 2018 přišla změna očkovacího kalendáře. Přečtěte si, čeho se změny týkají a jak je možné chránit právě ty nejmenší z nás.

Očkování miminka

Hexavakcína

Hexavakcína patří mezi povinná očkování a pomáhá chránit děti před dětskou obrnou, tetanem, záškrtem, černým kašlem, žloutenkou typu B a onemocněním způsobeným bakterií Haemophillus influenzae b. Očkování hexavakcínou pomáhá kojence chránit před 6 nemocemi, a protože se do jejich těla dostává jen velmi malé množství antigenů (účinné látky), nemusí mít rodiče strach z přetížení organismu. Tělo si samo vyrobí účinné protilátky.

Očkování hexavakcínou by mělo proběhnout od 9. týdne věku dítěte.  Povinné očkování je i vakcínou MMR, jehož první dávku děti absolvují mezi 13. až 18. měsícem a chrání před spalničkami, zarděnkami a příušnicím. Povinná očkování mají důležitou roli nejen v životech miminek, ale i celé společnosti. Díky vysoké proočkovanosti se postupně v Čechách podařilo vymýtit několik nemocí, např. záškrt, tetanus. Proto je důležité si vysoké procento očkovaných jedinců udržovat a chránit tak i ty, kteří ze zdravotních důvodů nemohou očkování podstoupit.

Prevenar 13 

Streptococcus pneumonie, neboli pneumokok, se přenášející kapénkovou infekcí a je součástí normální flóry nosohltanu u 20–40 % dětí a 5–10 % dospělých osob. V kolektivech jej však lze prokázat až u 40–60 % batolat a dětí! Malé děti, které zatím nemají imunitu plně vyvinutou, jsou spolu se seniory, nejohroženější skupinou. Podle údajů WHO umírá ve světě ročně více než milion dětí do 2 let na pneumokokové infekce. Pneumokoky mohou vyvolat řadu infekcí, např. záněty středního ucha, zánět mozkových blan, zápal plic nebo i infekce krve. Děti lze očkovat proti 13 sérotypům pneumokoka vakcínou Prevenar 13.

Očkovací kalendář

U očkování proti pneumokokovým onemocněním je možné uhradit také dvě dávky základního očkování pro kojence ve věku do sedmého měsíce věku dítěte. To ve své podstatě znamená přechod na očkování ve schématu 2+1.

Základní očkování proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli, invazivnímu onemocnění vyvolanému původcem Haemophilus influenzae typu b, přenosné dětské obrně a virové hepatitidě B se provede v době od započatého devátého týdne po narození dítěte dvěma dávkami hexavalentní očkovací látky v průběhu prvního roku života dítěte, podanými v intervalu dvou měsíců mezi dávkami, a třetí dávkou podanou mezi jedenáctým a třináctým měsícem věku dítěte. Tímto opatřením je i zde realizováno schéma 2+1. U nedonošených dětí zůstává nadále v platnosti očkovací schéma 3+1.

Očkovací kalendář je sestaven na základě vědeckých poznatků tak, aby očkování bylo co nejúčinnější a nejbezpečnější. Správné načasování očkování je velmi důležité, aby poskytlo ochranu skutečně tehdy, kdy je nejvíce potřeba. Protože riziko vážných průběhů nemocí hrozí zejména u dětí v prvním roce života, většina očkování právě probíhá v tomto období.

V případě, že dítě trpí vážným onemocněním, vytváří se individuální plán, který by měl vždy odpovídat schématům doporučeným výrobcem vakcíny. Jakékoliv odkládání očkování nemá z hlediska imunitního systému význam, pouze prodlužuje rizikové období, kdy dítě není proti nemoci chráněno.

Očkovací kalendář připravuje a upravuje Česká vakcinologická společnost. Aktuální očkovací kalendář lze najít na jejich webových stránkách www.vakcinace.eu

Informací a zároveň i mýtů o očkování dětí na internetu koluje spousta. Doporučujeme sledovat pouze ověřené zdroje a zároveň se vždy poradit s dětským lékařem, který dítě nejlépe zná. Jen díky tomu si mohou být rodiče jisti, že mají k rozhodnutí dostatek podložených informací.

Zdroje:

PP-PRV-CZE-0103
Hodnocení článku
Average: 2.7 (35 votes)
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Děti
Vakcinace proti pneumokokovým infekcím sice nepatří mezi tzv. povinná očkování, to ale neznamená, že by očkování bylo méně důležité. Spolu s tímto rozhodnutím byste si měli…
Děti
Pneumokoková onemocnění ohrožují hlavně: děti (mladší 5 let), seniory (starší 65 let) a lidi se sníženou obranyschopností organismu (například osoby podstupující chemoterapii…
Děti
Seznamte seZánět středního ucha se týká především malých dětí – nejčastější je ve věku mezi 6 měsíci a 3 roky.Alespoň jeden případ tohoto onemocnění prodělají tři čtvrtiny…
Děti
V prostoru středního ucha se na rozdíl od kůže nebo nosních sliznic za normálních okolností bakterie ani viry nevyskytují. Pokud si ale mikroorganismy najdou svoji cestu i do…
Děti
K dětskému období různá onemocnění patří. Především po nástupu dítěte do dětského kolektivu v mateřské školce se dramaticky zvýší jeho nemocnost. Vedle toho, že každé…
Děti
Chladné dny znamenají pro populaci častější onemocnění z nachlazení a zejména to platí pro děti. Běžná rýma ale často nemusí skončit jen plným a červeným nosíkem. Malé děti…