Více o vakcíně Prevenar 13

7 způsobů, jak posílit dětskou imunitu

K dětskému období různá onemocnění patří. Především po nástupu dítěte do dětského kolektivu v mateřské školce se dramaticky zvýší jeho nemocnost.

dětská imunita

K dětskému období různá onemocnění patří. Především po nástupu dítěte do dětského kolektivu v mateřské školce se dramaticky zvýší jeho nemocnost. Vedle toho, že každé onemocnění je pro dítě nepříjemné a potažmo může být i nebezpečné, bývá onemocnění problémem, pokud oba rodiče pracují a musí si zařizovat volno pro ošetřování dítěte.

Vedle banálních viróz (kašel, rýma a podobné) mohou děti onemocnět i nemocemi mnohem závažnějšími. Mezi velmi závažná onemocnění, proti kterým může pomoci ochránit očkování, patří pneumokokové nákazy, k nimž patří zápal plic u dětí, zánět mozkových blan a zánět středouší.

Zde je několik typů, jak dítěti zlepšit imunitu a tím zvýšit jeho obranyschopnost proti nemocem:

  1. Zařaďte do jídelníčku více ovoce a zeleniny – mrkev, zelené fazolky, pomeranče, jahody – ty všechny obsahují látky stimulující imunitu, jakými jsou vitamín C a karotenoidy. Tyto složky dokážou v těle zvýšit produkci bílých krvinek, které se podílí na obraně proti infekcím. Látky obsažené v ovoci a zelenině mohou pomoci chránit i před závažnými onemocněními, jako je např. rakovina a srdeční nemoci v dospělosti. Doporučené množství ovoce a zeleniny je pro děti 5 porcí denně, přičemž jedna porce představuje pro batolata 2 polévkové lžíce a pro starší děti 1 a 1/4 šálku.
  2. Prodlužte spánek dětí – studie u dětských i dospělých pacientů ukazují, že nedostatek spánku vede u člověka k větší náchylnosti k onemocněním. A kolik spánku děti potřebují? Novorozenec může prospat až 18 hodin denně, pro batolata je ideální délka spánku 12 až 13 hodin a pro předškoláky je ideální spánek trvající 10 hodin. Pokud vaše děti nejsou zvyklé spát přes den, zkuste je k nočnímu spánku ukládat dříve.
  3. Kojte své dítě – kojení je pro dítě prospěšné a pomáhá ho chránit před mnoha nemocemi – infekcemi uší, zápalem plic, cukrovkou, alergiemi, ale i před obezitou v dospělosti. Přes mateřské mléko se dítěti přenášejí mateřské protilátky, které dále stimulují imunitu miminka. Američtí pediatři doporučují kojení alespoň po dobu 1 roku, a pokud toto nelze, alespoň po dobu prvních 2–3 měsíců věku dítěte k doplnění imunity získané v nitroděložním vývoji.
  4. Cvičte s dětmi – cvičení zvyšuje počet buněk bojujících v těle s infekcí. Zařaďte proto pravidelný pohyb dětí i svůj do každodenního života. Vhodné aktivity, které mohou vás i vaše děti bavit, jsou procházky, cyklistika, výlety do hor, in-line bruslení a další.
  5. Braňte šíření bakterií – čím méně nežádoucím vlivům a nákazám se musí dětská imunita bránit, tím silnější bude. Naučte proto děti mýt si pravidelně a důkladně ruce. Aby si děti tento zvyk snáze osvojily, pořiďte jim veselé dětské ručníky a mýdla. Pokud vaše dítě onemocní, vyměňte jeho zubní kartáček – zabráníte tak opětovné nákaze u dítěte a šíření infekce mezi další členy rodiny, protože viry a bakterie se dokážou v koupelně dostat z jednoho zubního kartáčku na další.
  6. Nevystavujte děti pasivnímu kouření – pokud někdo v rodině kouří, i pokud kouří mimo byt, dítě je vystaveno styku s cigaretovým kouřem a to oslabuje jeho imunitu. Děti jsou ke škodlivým účinkům pasivního kouření náchylnější než dospělí. Pasivní kouření u dětí zvyšuje riziko SIDS (syndrom náhlého úmrtí), zánětů průdušek, zánětů středouší, alergií a astmatu.
  7. Netlačte na svého pediatra – nevyžadujte podávání antibiotik u každé infekce svého dítěte. Většina z infekcí je virová a na ty antibiotika nezabírají. Nadužívání antibiotik zvyšuje rezistenci bakterií, a ty se tak stávají proti podávání antibiotik odolnější a jejich léčba je potom problematičtější.

I pokud budete dodržovat výše uvedená doporučení, zřejmě se vám nepovede zabránit všem infekcím svých dětí. Je proto vhodné využít všechny dostupné metody ochrany dětí před závažnými infekcemi. Jednou z těchto metod je očkování vakcínou Prevenar 13, která pomáhá chránit děti před pneumokokem – bakterií, která způsobuje závažná onemocnění, která mohou mít i celoživotní následky či ohrozit dítě na životě.

(vesa)
 

PP-PRE-CZE-0204
Hodnocení článku
Average: 3 (21 votes)
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Děti
Očkování jako strašák S očkováním se děti setkávají od nejútlejšího věku, a ne vždy mají s aplikací očkovací látky ty nejlepší zkušenosti. Bojácnější děti reagují pláčem až…
Děti
Pneumokok je jednou z nejčastějších bakteriálních příčin akutního zánětu středního ucha. Tato nemoc bývá pro dítě dost nepříjemným zážitkem, navíc může mít i trvalé následky…
Děti
Již desítky let přetrvává ve společnosti mnoho nesprávných úvah o očkování. Příčina je většinou ve špatném pochopení toho, jak tento proces vlastně funguje. Nepodléháte…
Děti
Chladné dny znamenají pro populaci častější onemocnění z nachlazení a zejména to platí pro děti. Běžná rýma ale často nemusí skončit jen plným a červeným nosíkem. Malé děti…
Děti
O tom, že na šíři účinku očkovací látky záleží, se před několika lety přesvědčila rodina z USA. Její příběh zveřejnilo americké státní Centrum pro kontrolu nemocí (CDC).…
Děti
Pneumokoková onemocnění ohrožují hlavně: děti (mladší 5 let), seniory (starší 65 let) a lidi se sníženou obranyschopností organismu (například osoby podstupující chemoterapii…