Více o vakcíně Prevenar

Zánět středního ucha – bolestivá patálie

Málokterému dítěti se tahle poměrně bolestivá patálie vyhne. Objevuje se náhle, většinou v noci a v mnoha případech je nutné "píchání" ucha.

Zánět středního ucha – bolestivá patálie

Seznamte se

  • Zánět středního ucha se týká především malých dětí – nejčastější je ve věku mezi 6 měsíci a 3 roky.
  • Alespoň jeden případ tohoto onemocnění prodělají tři čtvrtiny dětí do 3 let, asi polovina z nich má za sebou v tomto věku tři a více epizod.
  • Zánět probíhá většinou nezávažně, ale jsou i případy s různými komplikacemi – závažným následkem může být třeba trvalé poškození sluchu.

Proč právě děti

Zánět středního ucha většinou následuje po banálním onemocnění – rýmě. Střední ucho (oblast za bubínkem) je spojené s nosohltanem spojkou, která se nazývá Eustachova trubice. Právě ta je u dětí kratší, prostornější a více horizontálně uložená, a proto se u nich infekce snáze než u dospělých dostane z nosohltanu do středního ucha. Onemocnění je velmi bolestivé – malé děti si sahají na ouška a starší si stěžují na výraznou bolest. Většinou na postižené ucho špatně slyší, mohou mít i horečky, ale nejsou přítomny vždy.

Nic neslyším!

Ve středním uchu jsou tři drobné kůstky, které přenášejí vibrace bubínku do vnitřního ucha. Tam se zpracovávají a jdou dále do mozku, který je vnímá jako zvuky. Nemoc ale vše mění.

  • Za normálních okolností je ve středním uchu vzduch, ale pokud se tam dostane infekce, nahromadí se tekutina a kůstky nemohou správně přenášet vibrace, pak dítě špatně slyší.
  • Tato ztráta sluchu bývá dočasná a s odezněním onemocnění se smysl navrací.
  • Pokud se ale záněty středního ucha mnohokrát opakují, může dojít ke zjizvení bubínku nebo k poškození kůstek středního ucha a ztráta sluchu je trvalá.
  • Někdy mohou děti vinou těchto potíží i hůře mluvit – řeč se totiž učí napodobováním zvuků ze svého okolí. Pokud ale špatně slyší, je tento proces nedokonalý a děti pak mají různé poruchy. Navíc k rozvoji řeči je nejdůležitějších několik prvních let života dítěte, později je již problém cokoliv dohnat.

Řešením je prevence

Pokud již dítě zánět středního ucha má, je nutné navštívit dětského lékaře, který ho pravděpodobně odešle ke specialistovi – otorhinolaryngologovi. Často je nutná tzv. paracentéza (propíchnutí bubínku tenkou jehlou), aby se infekce dostala z ucha ven. Za potíže mohou často bakterie, na které je nutné nasadit antibiotika. Nejčastějším viníkem z nich je pneumokok, proti kterému je již dostupné očkování – Prevenar 13 pro malé děti. Tato vakcína sice nemusí zabránit všech zánětům středního ucha, ale zkušenosti ukazují, že děti očkované proti pneumokokům, jich mají prokazatelně méně.

 

(vesa)

PRV-2017.02.071
Hodnocení článku
Average: 2.9 (16 votes)
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Děti
K dětskému období různá onemocnění patří. Především po nástupu dítěte do dětského kolektivu v mateřské školce se dramaticky zvýší jeho nemocnost. Vedle toho, že každé…
Děti
Pneumokokové infekce jsou běžně rozšířené a malé děti jsou přitom rezervoárem nákazy. Právě mezi nimi koluje pneumokoků nejvíc a od nich se dostávají k ostatním hostitelům.…
Děti
Očkování chrání celou společnostV České republice existuje povinné očkování. Je sestaven očkovací kalendář, podle kterého by celá populace měla být proočkována. Očkovací…
Děti
Zánět středního ucha zůstává pro rodiče malých dětí velkým postrachem. A ne neprávem, tyto infekce jsou bolestivé a může dojít i ke komplikacím s trvalými následky. Přinášíme…
Děti
Chladné dny znamenají pro populaci častější onemocnění z nachlazení a zejména to platí pro děti. Běžná rýma ale často nemusí skončit jen plným a červeným nosíkem. Malé děti…
Děti
Tím ale výčet nepříznivých čísel nekončí. Pneumonie je totiž také vedoucí příčinou úmrtí na infekční nemoci u dospělých. Nejvíce dětí – přes 95 % – umírá v rozvojových zemích…