Více o vakcíně Prevenar

Očkování nedonošených dětí

Mýty o očkování, i přes veškerou snahu českou veřejnost informovat, neustále proudí mezi rodiči. Jak se zorientovat v množství rozdílných informací a komu věřit?

Zda o miminku mluvíme jako o donošeném, nebo nedonošeném, rozhoduje délka gestace (neboli těhotenství). Pokud se dítě narodí před ukončeným 37. týdnem, jedná se o nedonošence. Díky pokrokům v medicíně a odborné péči zdravotnického personálu mají dnes i velmi malé nedonošené děti šanci dohnat ve vývoji ty donošené.

Podle termínu narození se děti mohou dělit na:

  • narozené v řádném termínu (po 37. týdnu gestačního věku),
  • předčasně narozené (v 32. – 37. týdnu),
  • velmi předčasně narozené (v 28. – 32. týdnu),
  • extrémně předčasně narozené (v méně než 28. týdnu).

Imunita nedonošených dětí

Nedonošené děti se řadí mezi jedince s oslabenou imunitou, jelikož se před narozením nestihly zcela vyvinout. Ovšem i ta nejmenší miminka časem doženou to, čemu se měla věnovat ještě před porodem. Je u nich však třeba dbát na zvýšenou péči, vakcinační podporu nevyjímaje.

Očkování pomáhá chránit děti před vážnými chorobami jako je například dětská obrna, záškrt nebo dávivý kašel a další nebezpečné nemoci. Povinná očkování lze doplnit o další. Například očkováním proti pneumokokům. Vakcína Prevenar 13 pomáhá chránit proti 13 sérotypům pneumokoka. V České republice pokrývá většinu typů pneumokoka, které způsobily invazivní pneumokokové onemocnění u dětí do 5 let před zavedením dobrovolného plošného očkování. Pneumokok může způsobit nejen bolestivé záněty středního ucha, ale i velmi závažná život ohrožující onemocnění, jako je například meningitida, zápal plic či sepse. Vakcína Prevenar 13 je částečně hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění.

Mýty, které brání zdraví

Jak se bránit mýtům, které mohou ovlivnit rozhodování? Hlavně pečlivým výběrem zdrojů, ze kterých čerpáte informace. Zajímavé video o očkování vydalo i Ministerstvo zdravotnictví České republiky. Zeptejte se dětského lékaře nebo specialisty, který pečlivě zná anamnézu nedonošeného dítěte již od porodu. Jedině tak si budete jisti, že se rozhodujete podle věcných argumentů.

Doporučené vakcíny

Doporučují se tyto vakcíny:

Doporučení pro očkování nedonošených dětí

Je doporučeno nedonošené děti očkovat po stabilizaci jejich klinického stavu ve stejném věku jako u donošených dětí.

U velmi předčasně narozených dětí a extrémně předčasně narozených dětí se doporučuje k očkování přistoupit individuálně a zahájit pravidelné očkování až ve věku, kdy jsou ve velmi dobrém zdravotním stavu. Vždy tomu však předchází konzultace několika specialistů a jejich naprostý souhlas.

Doporučené imunizační schéma pro očkování předčasně narozených dětí pneumokokovými vakcínami se skládá ze čtyř dávek po 0,5 ml. Základní očkování u kojenců tvoří 3 dávky s intervalem nejméně 1 měsíc mezi dávkami a s první dávkou podanou ve věku 2 měsíců. První dávka může být podána nejdříve ve věku 6 týdnů. Čtvrtou (posilující) dávku se doporučuje podat ve věku 11 až 15 měsíců.

Zdroje:

  • World Health Organization: Preterm Birth
  • World Health Organization: Pneumococcal disease
  • World Health Organization: What health challenges do preterm babies face
  • Stanovisko odborných společností ČLS JEP k očkování nedonošených dětí
  • Očkování proti pneumokokům, MUDr. Zuzana Blechová, I. Infekční klinika 2.LF UK a FNB, Praha 2010
  • Invazivní pneumokokové onemocnění v České republice v letech 2000-2008, Jitka Motlová, Čestmír Beneš, Pavla Křížová, SZÚ Praha, 2009
  • Souhrn údajů o přípravku Prevenar 13, dostupné zde: https://www.pfizer.cz/vpois
  • Souhrn údajů o přípravku Infanrix Hexa, dostupné zde: https://www.sukl.cz/
  • Pneumokokové nákazy a možnosti očkování proti nim, Jiří Beran, Jiří Havlík, Maxdorf 2006
  • Metodický pokyn k vykazování očkování platný od 1.5.2019
PP-PRV-CZE-0104
Hodnocení článku
Average: 3.2 (15 votes)
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Děti
Chladné dny znamenají pro populaci častější onemocnění z nachlazení a zejména to platí pro děti. Běžná rýma ale často nemusí skončit jen plným a červeným nosíkem. Malé děti…
Děti
Mýtus č. 1: Se zvyšujícími se hygienickými standardy různá onemocnění mizí, proto je očkování zbytečné. Přestože čistší voda, kanalizace a lepší hygiena pomohly omezit…
Děti
Očkování proti pneumokokůmStreptococcus pneumoniae je jedním z nejvýznamnějších komunitních patogenů u dětí i dospělých. Způsobuje celou řadu běžných respiračních infekcí i…
Děti
Pneumokoky neboli bakterie Streptococcus pneumoniae jsou celosvětově rozšířené mikroorganismy přenášené kapénkovou infekcí. Nakazit se jimi tedy můžete, pokud ve vašem okolí…
Děti
Bolesti ouška, neklid, naléhavý pláč, horečka a nespavost u kojenců patří mezi projevy jedné z častých a velmi nepříjemných nemocí dětského věku – zánětu středního ucha,…
Děti
Seznamte seZánět středního ucha se týká především malých dětí – nejčastější je ve věku mezi 6 měsíci a 3 roky.Alespoň jeden případ tohoto onemocnění prodělají tři čtvrtiny…