Když se pneumokoky vymknou kontrole…
Pneumokoky se za běžných okolností mohou vyskytovat v oblasti nosohltanu. U někoho tak nemusí způsobit žádné potíže. V řadě jiných případů jsou ale tyto bakterie příčinou infekce řady orgánů. Výrazně tak mohou ohrozit zdraví i život pacienta.
Pneumokoky neboli bakterie Streptococcus pneumoniae jsou celosvětově rozšířené mikroorganismy přenášené kapénkovou infekcí. Nakazit se jimi tedy můžete, pokud ve vašem okolí jejich přenašeč nebo nemocný kýchá, kašle, má rýmu nebo prostě jen mluví. Pokud se přítomnost pneumokoků na sliznicích vymkne kontrole, mohou způsobit:
- zánět středního ucha,
- zánět mozkových blan,
- otravu krve.
Zánět středního ucha
Pneumokoky jsou častým původcem nepříjemné a bolestivé infekce středouší postihující především děti mladšího věku. Bakterie mohou z nosohltanu proniknout Eustachovou trubicí do prostoru středního ucha. Výsledkem je zánět, který je kvůli úzce ohraničenému prostoru bolestivý. Dochází i k tvorbě hnisu a k napnutí bubínku.
Zánět mozkových blan
Meningitida je obávanou komplikací zánětu středního ucha. Ze středního ucha mohou pneumokoky proniknout až na mozkomíšní pleny. Ohroženy jsou především malé děti, starší lidé a osoby s oslabenou imunitou.
Otrava krve
Některé typy pneumokoků se dokážou ze sliznic dostat do krevního oběhu. Přítomnost bakterií v krvi se nazývá bakteriémie. Bakteriémie může přerůst v sepsi a ta následně může vést až k poškození důležitých orgánů.
Pneumokoky bychom rozhodně neměli podceňovat. Jejich nákazy mohou probíhat závažnou formou. U oslabených pacientů je riziko ještě vyšší.
(hak)