Jak dětem zpříjemnit očkování
Očkování pomáhá chránit děti před nebezpečnými infekcemi a je běžnou součástí péče o děti. Samotná injekce může být zdrojem stresu pro rodiče i děti. Je dobré si uvědomit, že ta chvilka nepohodlí stojí za ochranu, kterou očkování pomáhá zprostředkovat. Důvodem případného pláče dítěte je mnohem pravděpodobněji strach, než samotná bolest při aplikaci.
Jak můžeme dětem očkování zpříjemnit:
Zachovejte klid, jasně dítěti vysvětlete (podle věku dítěte), proč vakcínu potřebuje a musí dostat. Buďte nekompromisní, ale nestresujte dítě zbytečně. Uvědomte si, že očkování není volbou dítěte. Rozhodující slovo by měl mít lékař. Vy jako rodiče byste s ním měli spolupracovat, kromě jiného na tom, aby dítě bylo klidné a očkování proběhlo hladce.
Dítě uklidněte a zabavte
Mluvte na dítě uklidňujícícm hlasem, přineste s sebou jeho oblíbenou deku, hračku apod. Je-li dítě zvyklé na dudlík, může ho uklidnit i během očkování. Snažte se dítě zabavit, sebemenší odvedení pozornosti se počítá. Fungují například nové hračky, ukazování obrázků na stěnách, přeříkávání básniček nebo cokoli, čím se v jiných situacích rádo baví právě vaše dítě. Pomoci může i sledování pohádek. Pokud lékař nemá v ordinaci televizi, zeptejte se, zda byste si mohli přinést DVD přehrávač nebo tablet. I větší děti se mohou bát očkování a mají na to právo. Vše jim po pravdě vysvětlete, buďte jim nablízku a projevte dostatek účasti, lásky a pochopení.
Malá sladkost může pomoci
Před samotným očkováním můžete dát dítěti malou sladkost. Podle věku to může být trocha kojeneckého mléka s cukrem, ovocná šťáva nebo cokoli sladkého, co vaše dítě zná a má to rádo. Oslazená voda je u malých dětí dalším osvědčeným prostředkem proti bolesti, bezpečným i pro novorozence. Smíchejte čajovou lžičku bílého cukru se dvěma čajovými lžičkami převařené vody. U dětí starších půl roku můžete použít i vodu z kohoutku, pokud je zdravotně nezávadná. Podejte dítěti trochu oslazené vody 1–2 minuty před očkováním. Použijte kapátko nebo injekční stříkačku a aplikujte malé množství cukrové vody do úst, mezi tvář a dásně. Nechte dítě cucat „sladkou chuť“ a po krátké době můžete podat další kapku. Do cukrové vody můžete namočit i dudlík a nechat dítě, aby ho cucalo před, během a po podání injekce. Vypití sladkého roztoku pozitivně ovlivňuje chování dětí ve věku 1–12 měsíců během očkování. Třináct ze čtrnácti studií ukázalo, že děti, které před očkováním vypily sladký roztok, plakaly méně než ty, které vypily jen vodu nebo nevypily nic.
Kojení během očkování
Kojení je u malých dětí bezpečná a velmi účinná metoda snižující bolest. Kombinuje se při něm těsný kontakt s matkou, sladká chuť a sání. Dítě můžete nakojit před i po injekci, podle dohody s lékařem je možné očkovat i přímo v matčině náruči, pouze je třeba předcházet vdechnutí mléka. Pokud kojení dobře funguje, je to velmi výhodná varianta, protože navíc chrání dítě před horečkou po očkování.
Znecitlivující krémy
Znecitlivující krémy s obsahem lokálního anestetika představují další způsob, jak dětem očkování zpříjemnit. Tyto krémy blokují nervový přenos bolestivých vjemů do mozku. Některé ze znecitlivujících krémů je možné volně zakoupit v lékárnách. Aplikují se před očkováním. Dbejte však na to, aby byly vhodné pro děti, o jejich použití se poraďte s lékařem.
Po injekci dopřejte dítěti hojnost doteku, tepla a blízkosti. Chovejte ho, dokud dává najevo, že se mu to líbí. Pokud má rádo dudlík, dejte mu ho, i to mu pomůže. Nikam nespěchejte, nechte ho odpočinout a vstřebat dojmy. Velká pochvala a malá odměna za zvládnutí očkování uvolní napětí a ukáže dítěti, že překonávat překážky je někdy i příjemné.
Nikdo z rodičů si nepřeje vidět, jak jeho ratolest trpí bolestí. Pod vlivem bolestivého zážitku se u dítěte může rozvinout strach z lékařů, sester a injekcí. Někteří rodiče dokonce z tohoto důvodu odkládají nebo pozastavují očkování dítěte. Kojenec se tak ocitá bez ochrany před vážnými nemocemi. Přitom bolest spojenou s očkováním je možné minimalizovat. Přistupujte k očkování s klidem a soustřeďte se na své miminko. Důležitá je i důvěra ve vašeho dětského lékaře a domluva s ním.