Více o vakcíně Prevenar

Potíže s bolavým uchem řešte okamžitě. Zánět může ohrozit sluch

Zánět středního ucha je pro mnoho rodičů velkým strašákem. Přichází náhle a pohled na dítě týrané značnou bolestí je utrpením. Pokud se podobným zážitkům chcete vyhnout, nechte potomka očkovat. Možná ho tím ušetříte budoucích potíží se sluchem.

Pneumokok je jednou z nejčastějších bakteriálních příčin akutního zánětu středního ucha. Tato nemoc bývá pro dítě dost nepříjemným zážitkem, navíc může mít i trvalé následky. Záněty středouší totiž mohou způsobit ohluchnutí, a nejen to.

Rizika opakovaných zánětů

Ve středním uchu se nachází tzv. převodní systém – kůstky zvané kladívko, kovadlinka a třmínek. Za normálních okolností jsou obklopeny vzduchem, jehož tlak ve vnitřním uchu vyrovnává Eustachova trubice. Když se při zánětu naplní středoušní dutina tekutinou, vibrace nejsou správně přenášeny. Výsledkem je zhoršení sluchu, přičemž intenzita potíží je různá. Dítě zkrátka slyší zastřeně nebo vůbec. Tento typ poškození sluchu je převodní a dočasný. Když se ale záněty opakují, může být zasažen bubínek, převodní kůstky nebo vnitřní ucho, kde je zvuk měněn na nervové impulzy. Taková ztráta sluchu už může být trvalá.

I dočasná hluchota škodí 

Myslíte si, že chvíli neslyšet zas až tak nevadí? Není to pravda. Problém je v tom, že záněty středního ucha jsou nejčastější v předškolním věku. Zhoršení sluchu tak dítě postihne v období, kdy se učí mluvit a kdy je pro něj poslech hovoru ostatních zásadní. Když neslyší, nemá možnost naučit se mluvit odposlechem okolí. 

S uchem vždy k lékaři

Začne-li si dítě stěžovat na bolesti v uchu, nebo dokonce ztrátu sluchu, je třeba vyhledat lékaře specialistu. Jde o ambulanci ORL čili ušní–nosní–krční. Pokud bude skutečně hrozit zhoršení sluchu nebo porucha vývoje řeči, pošle vás otorinolaryngolog ještě na audiologii nebo ke klinickému logopedovi. Audiologické vyšetření zhodnotí jakoukoli míru poškození sluchu, a to i u velmi malého a nespolupracujícího dítěte. Pak je možno určit, zda je přítomné poškození středního ucha. Klinický logoped zhodnotí aktuální jazykové schopnosti dítěte a v případě nějakého nedostatku doporučí řešení.

Obrana existuje 

Před opakovanými těžkými pneumokokovými infekcemi může vašeho potomka ochránit očkování. Chcete-li mu ušetřit zbytečné trápení, zeptejte se na vakcínu dětského lékaře.

(pez)

PRV-2017.01.040
Hodnocení článku
Average: 3.5 (30 votes)
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Děti
Chladné dny znamenají pro populaci častější onemocnění z nachlazení a zejména to platí pro děti. Běžná rýma ale často nemusí skončit jen plným a červeným nosíkem. Malé děti…
Děti
 Nejčastějšími nemocemi u dětí jsou ty respiračníInfekce respiračního traktu tvoří u dětí téměř polovinu všech onemocnění. Často se přenášejí v kolektivech a občas se…
Děti
Mýtus č. 1: Se zvyšujícími se hygienickými standardy různá onemocnění mizí, proto je očkování zbytečné. Přestože čistší voda, kanalizace a lepší hygiena pomohly omezit…
Děti
Příčiny zánětuStreptococcus pneumoniae stojí za velkou částí zánětů středního ucha. Dalším původcem tohoto bolestivého onemocnění je bakterie Haemophilus influenzae.Pro…
Děti
Vakcinace proti pneumokokovým infekcím sice nepatří mezi tzv. povinná očkování, to ale neznamená, že by očkování bylo méně důležité. Spolu s tímto rozhodnutím byste si měli…
Děti
Pneumokok je jednou z nejčastějších bakteriálních příčin akutního zánětu středního ucha. Tato nemoc bývá pro dítě dost nepříjemným zážitkem, navíc může mít i trvalé…