Proč vakcína neposkytuje 100% ochranu?
O selhání očkování se hovoří tehdy, když se u očkované osoby objeví nemoc, před kterou ho mělo toto očkování ochránit. Jak k tomu dochází, a co je možnou příčinou?
Účinek vakcín, obdobně jako všech nových léků, je dokazován v rámci velmi přísného preklinického a klinického hodnocení. Předtím, než se vakcína dostane k pacientům, absolvuje tři fáze testování před jejím schválením a uvedením na trh a jednu fázi po uvedení. Během nich jsou nejen její účinnost, ale také bezpečnost, kvalita i dávkování ověřeny na stovkách a mnohdy až tisících dobrovolníků. Celý proces probíhá v souladu s mezinárodně platnými pravidly Správné klinické praxe, pod kontrolou odborníků a lékařů. Všechna zjištění jsou pečlivě monitorována a zaznamenávána. Samotná registrace vakcíny před příchodem na trh je dále posuzována nezávislými regulačními autoritami.
Ve většině případů očkování povzbuzuje imunitu, někdy ale...
Očkování nezaručuje kompletní ochranu, někdy prostě nefunguje. Účinnost vakcíny u konkrétního jednotlivce je ovlivněna celou řadou faktorů. Patří mezi ně:
- dosažený věk,
- případná jiná onemocnění či špatný zdravotní stav,
- doba, která uplynula od předchozího očkování,
- předchozí kontakt s onemocněním,
- způsob podání vakcíny,
- samotná vakcína.
V případě, že se nevytvoří dostatečná ochrana proti danému onemocnění nebo z důvodu postupného oslabení imunity, bývají příznaky onemocnění často mírnější než bez předchozího očkování. Je také menší pravděpodobnost, že tyto osoby nakazí ostatní.
(ercp)