Zápal plic patří k nejčastějším infekčním onemocněním s následkem smrti
Na zápal plic (pneumonii) ročně na celém světě umírají dva miliony dětí ve věku do pěti let věku.
Tím ale výčet nepříznivých čísel nekončí. Pneumonie je totiž také vedoucí příčinou úmrtí na infekční nemoci u dospělých. Nejvíce dětí – přes 95 % – umírá v rozvojových zemích, ale ani ve vyspělých zemích není pneumonie vždy lehkým onemocněním a může pacienta zahubit nebo zanechat trvalé následky.
Boj lékařů s tímto onemocněním dosáhl v posledních desetiletích výrazných úspěchů. Byl to nejen objev antibiotik, úspěch přinesly i očkovací látky, například Prevenar 13, který byl do naší republiky uveden koncem roku 2009. Jde o vakcínu proti nejčastějšímu vyvolavateli pneumonie (ale i jiných závažných onemocnění) – pneumokoku.
Děti pod ochranou
Je určena především pro kojence a děti do 5 let. Nejméně jsou vůči pneumokokovým infekcím odolné malé děti a kojenci, proto byla vakcína určena v první řadě pro ně. Jejich imunitní systém na pneumokoky ještě neumí dobře reagovat, a tak bylo nutné vyrobit takovou vakcínu, která by tuto neschopnost překonala.
Boj s pneumokoky není ale jednoduchý, vyskytují se totiž v mnoha variantách, které se od sebe částečně liší. Pro úspěšnou obranu je nutné rozpoznání aspoň těch nejagresivnějších typů. Právě ty jsou obsaženy v Prevenaru 13, který ochraňuje před 13 typy pneumokoků.
Dostupná vakcína
Mnoho rozvinutých zemí zařadilo očkování do svých bezplatných očkovacích schémat pro všechny děti. Od roku 2010 se k nim připojila i Česká republika. Očkování proti pneumokokům je u nás částečně hrazené pojišťovnami, ale není povinné. Očkování patří k nejúčinnějším zbraním proti infekčním nemocem.
Zejména v zemích, kde není dobře dostupná lékařská péče, zachraňuje mnoho životů. Bohužel však tyto země často nemají prostředky na koupi vakcín, a tak děti zbytečně umírají. Měli bychom si proto vážit možnosti poskytované našim dětem a rodiče by ji měli využít.
(van)