Když se pneumokok usadí, kde nemá
Bakterie zvaná Streptococcus pneumoniae je trvale usídlena v horních cestách dýchacích u dětí. Pokud se nalézá v těchto částech (nos, ústa, hrdlo), pak je vše pod kontrolou.
Bakterie zvaná Streptococcus pneumoniae je trvale usídlena v horních cestách dýchacích u dětí. Pokud se nalézá v těchto částech (nos, ústa, hrdlo), pak je vše pod kontrolou. Jestliže se však záludná bakterie zatoulá jinam, hrozí zánět středního ucha, anebo dokonce život ohrožující infekce jako meningitida, endokarditida a zápal plic (pneumonie).
Záhadná bakterie
Dlouhodobé klinické studie se pokouší osvětlit, jak vlastně naše soužití s touto nebezpečnou bakterií vypadá. Pneumokok se v horních cestách dýchacích nevyskytuje stále. Spíše můžeme hovořit o jakémsi cyklu, kdy se kolonie Streptococca pneumoniae ztrácí a následně se opět objeví a znovu osídlí horní dýchací cesty. Není zcela jasné, jak tato bakteriální samočištění probíhá.
Čisticí četa v pohotovosti
Objasnit tuto záhadu se částečně podařilo vědeckému týmu v Pensylvánii. U potkanů existuje imunitní mechanismus na buněčné úrovni, pomocí kterého likvidace pneumokoku v horních dýchacích cestách probíhá. S největší pravděpodobností hrají hlavní roli tzv. Th17-buňky (jsou to CD4+ T-buňky, které produkují rozpustný faktor IL-17). Poměrně složitým sledem dějů se aktivují žírné buňky neboli makrofágy, které doslova pohltí bakterii pneumokoku a vyčistí tak prostor dýchacích cest.
Aktivace kaskády imunitního systému je patrně onen neznámý mechanismus, kterým se naše tělo zbavuje kolonie bakterií a pomáhá tak dětský organismus chránit před nebezpečnými infekcemi horních dýchacích cest a dalšími komplikacemi v důsledku nekontrolované invaze bakterie streptokoku.
(Thom)