Více o vakcíně Prevenar

Pneumonie ohrožuje všechny děti, některé však více

Zápal plic je závažné infekční onemocnění, kterým mohou onemocnět jak děti, tak dospělí. U některých dětí je však riziko vyšší. Nepatří mezi ně i váš potomek?

Pneumonie a děti

Fakta o zápalu plic

Infekční pneumonie, tedy zánět nebo také zápal plic, se projevuje kašlem, horečkou a potížemi s dýcháním. Může být způsobena viry nebo bakteriemi. Virová pneumonie se u dětí vyskytuje více. Nejčastějším původcem bakteriálního zápalu je pneumokok, tj. bakterie Streptococcus pneumoniae. Antibiotika zabírají pouze na zánět vyvolaný bakteriemi, v případě virového nejsou účinná. Navzdory tomu se většina dětí úplně uzdraví.

Může onemocnět vaše dítě?

Každé dítě může onemocnět zápalem plic. Vyšší riziko onemocnění však mají děti:

  • velmi malé,
  • vystavované cigaretovému kouři,
  • předčasně narozené,
  • včas neočkované,
  • trpící chronickým onemocněním plic, jako je astma, bronchiektázie (trvalé chorobné rozšíření průdušek) nebo cystická fibróza, či jiným chronickým onemocněním,
  • užívající dlouhodobě léky k potlačení nežádoucích reakcí imunitního systému, například kortikosteroidy,
  • mající obtíže při krmení, kdy třeba vdechují malou část potravy (tzv. aspirace). Tyto děti během jídla kašlou nebo se mohou dusit.

K ochraně využijte všechny možnosti

Kojení, správná strava a zdravá váha pomáhají dítěti vzdorovat zánětům plic. Pamatujte také na udržování nekuřáckého prostředí všude tam, kde se dítě pohybuje. Účinnou ochranou proti pneumokokům je však očkování. Vakcína je doporučována k očkování kojenců a dětí od 6 týdnů věku do 17 let. Kromě zánětů plic pomáhá chránit před takovými onemocněními, jako jsou meningitida (zánět mozkových blan), sepse nebo bakteriemie (výskyt bakterií v krevním oběhu) a ušní infekce.

Zdroj: www.kidshealth.org.nz/pneumonia

(cean)

PP-PRE-CZE-0113
Hodnocení článku
Average: 3.9 (35 votes)
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Děti
Bakterie zvaná Streptococcus pneumoniae je trvale usídlena v horních cestách dýchacích u dětí. Pokud se nalézá v těchto částech (nos, ústa, hrdlo), pak je vše pod…
Děti
Mýtus č. 1: Se zvyšujícími se hygienickými standardy různá onemocnění mizí, proto je očkování zbytečné. Přestože čistší voda, kanalizace a lepší hygiena pomohly omezit…
Děti
Bolesti ouška, neklid, naléhavý pláč, horečka a nespavost u kojenců patří mezi projevy jedné z častých a velmi nepříjemných nemocí dětského věku – zánětu středního ucha,…
Děti
Příčiny zánětuStreptococcus pneumoniae stojí za velkou částí zánětů středního ucha. Dalším původcem tohoto bolestivého onemocnění je bakterie Haemophilus influenzae.Pro…
Děti
Seznamte seZánět středního ucha se týká především malých dětí – nejčastější je ve věku mezi 6 měsíci a 3 roky.Alespoň jeden případ tohoto onemocnění prodělají tři čtvrtiny…
Děti
Obecně platí, že po očkování není vhodné podstupovat žádnou psychickou ani fyzickou zátěž. U očkování dětí toto nečiní většinou žádné problémy, kojence a batolata lze očkovat…