Více o vakcíně Prevenar

Chcete dětem usnadnit očkování? Zahrajte si spolu na doktora.

Už od útlého věku se malé děti setkávají s očkováním. Jak jim můžete pomoci překonat strach z další ‘‘včeličky‘‘?

Očkování a plyšák

Očkování jako strašák

S očkováním se děti setkávají od nejútlejšího věku, a ne vždy mají s aplikací očkovací látky ty nejlepší zkušenosti. Bojácnější děti reagují pláčem až hysterickými výstupy v ordinaci, což nejednu maminku od podobného „zážitku“ nadlouho odradí. Na některé neposedy k okamžitému sjednání kázně dobře funguje hrozba „injekce od paní doktorky“. I tento výchovný přístup má však svá úskalí, zejména když na očkování opravdu dojde. Strašení dětí očkováním vede k tomu, že se začnou bát ještě před vlastní návštěvou u lékaře a odmítají pak spolupracovat.

Nutné zlo?

Očkování má za úkol probudit v organismu dítěte imunitní reakci na původce onemocnění, před kterým ho pak dlouhodobě chrání. O jeho prospěšnosti v případě pneumokokových infekcí není pochyb. Vakcína pomáhá dítě chránit zejména před život ohrožujícím pneumokokovým zánětem mozkových blan a zápalem plic. Důležité je si uvědomit, že očkování by mělo podstupovat pouze dítě zdravé. Pokud trpí akutním horečnatým onemocněním, očkování je dobré po dohodě s lékařem
odložit.

Tipy, jak očkování dítěti usnadnit

Mnoho dětí má bílý lékařský plášť spojen se strachem, bolestí a pláčem. Takové reakce jsou u dětí naprosto pochopitelné. Vhodnou přípravou doma lze však potomka očkováním provést bez zbytečného stresu.

  • S dítětem ve věku 2–3 let o návštěvě u lékaře a očkování promluvte předem.
  • Vysvětlete mu, co ho čeká.
  • Zahrajte si na očkování doma.
  • Názorně mu na hračce ukažte, co ho čeká.
  • Zahrajte si spolu na doktora, přičemž rodič hraje „statečného“ pacienta; fňukání je povoleno.
  • Připravte dítě na malou bolest, kterou přirovnejte k něčemu, co už dítě zná.
  • Očkování si naplánujte tak, ať v čekárně s dítětem nemusíte dlouho čekat.
  • Nezapomeňte s sebou vzít i oblíbeného plyšáčka nebo jinou hračku.
  • U dětí v tomto věku se injekce aplikuje do paže, bojácnější povahy tak mohou sedět na klíně rodiče.
  • Při vlastní injekci dítě povzbuzujte a utěšujte.
  • Malé nebojsy pochvalte za statečnost.
  • Obrázek a malá sladká odměna na závěr nikdy nezklamou.

V klidovém režimu

Dítě by mělo po očkování zůstat den dva v klidu. Zvolte odpočinkový program. Zvýšená tělesná teplota, zarudnutí a bolest v místě vpichu, nechutenství, podrážděnost a únava po očkování nejsou ničím neobvyklým. Jedná se přirozenou reakci těla na očkovací látku, která po čase sama odezní. K vzácně se vyskytujícím reakcím patří náhlá vysoká horečka nad 39 °C nebo celková vyrážka. V takových případech neváhejte a ihned kontaktujte svého lékaře.

(hkh)
 

PP-PRE-CZE-0205
Hodnocení článku
Average: 2.7 (20 votes)
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Děti
V prostoru středního ucha se na rozdíl od kůže nebo nosních sliznic za normálních okolností bakterie ani viry nevyskytují. Pokud si ale mikroorganismy najdou svoji cestu i do…
Děti
Streptococcus pneumonie, lidově pneumokok, je kulovitá bakterie způsobující pneumonie (záněty plic), otitidy (záněty středního ucha) a tzv. invazivní…
Děti
Pneumokokové infekce jsou běžně rozšířené a malé děti jsou přitom rezervoárem nákazy. Právě mezi nimi koluje pneumokoků nejvíc a od nich se dostávají k ostatním hostitelům.…
Děti
Pneumokoky neboli bakterie Streptococcus pneumoniae jsou celosvětově rozšířené mikroorganismy přenášené kapénkovou infekcí. Nakazit se jimi tedy můžete, pokud ve vašem okolí…
Děti
K dětskému období různá onemocnění patří. Především po nástupu dítěte do dětského kolektivu v mateřské školce se dramaticky zvýší jeho nemocnost. Vedle toho, že každé…
Děti
Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok je mikroskopická kulovitá bakterie, která má na svém povrchu pouzdro, jež ji chrání před nepříznivými vlivy okolního prostředí…