Více o vakcíně Prevenar

Sezóna pneumokokových infekcí je před svým vrcholem! Už jste očkovaní?

S příchodem virových onemocnění dýchacích cest nastává i hlavní „sezóna“ pneumokokových infekcí. Právě v zimě a začátkem jara totiž zaznamenáváme jejich maximální výskyt.

  • Nejvyšší počet případů pneumokokových onemocnění je během roku tradičně hlášen v období od podzimu do začátku jara s vrcholy během epidemií akutních respiračních onemocnění.
  • Maximální počet případů „neškodného“ nosičství pneumokoka se liší sezónu od sezóny. Nejvyšší počet přenašečů je však pravidelně pozorován během pozdního podzimu. Pneumokok je totiž velmi často usídlen na nosní sliznici, lze ho tam najít asi u 60 % dětí a 10 % dospělých. Většinou nezpůsobuje žádné problémy a není nutné ho léčit. Pokud ale dojde k oslabení organismu, může se pneumokok šířit dále do těla, případně může bezpříznakový hostitel nakazit jinou, oslabenou osobu.

Ochrana na minimu  

Počasí chladných měsíců je příčinou vysokého výskytu pneumokokových infekcí. V období podzimu a zimy totiž stoupá počet virových nákaz, které oslabují imunitní systém a usnadňují přestup bakterie do lidského organismu. Rizikem tak může být například chřipka nebo onemocnění jinými viry, kdy může následně dojít k rozvoji pneumokokového zánětu plic.

Očkování pro malé i velké 

Obecné zásady prevence infekcí je dobré dodržovat stále. Jedná se především o vyvážený jídelníček s dostatkem čerstvé zeleniny a ovoce, pravidelný pohyb a důkladnou hygienu rukou. Proti chřipkovým nákazám existuje očkování, které je však nutné podstupovat každý rok.

Vhodnou metodou prevence pneumokokových infekcí je pak očkování. Vakcína Prevenar 13 je určena k ochraně proti invazivním pneumokokovým infekcím a pneumokokovému zánětu plic u dospělých starších 18 let a u dětí od 6 týdnů do 17 let – ty navíc pomáhá chránit i proti pneumokokovým zánětům středního ucha. 

 (holi)

PRV-2016.01.017
Hodnocení článku
Average: 2.9 (19 votes)
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Děti
Počáteční příznaky meningitidy mohou připomínat všem známou chřipku. Jedná se zejména o bolest hlavy, nevolnost, zvýšenou citlivost na světlo (světloplachost), vysokou…
Děti
Častá diagnózaZánět středního ucha je jednou z nejčastějších příčin návštěvy dětského lékaře. Pediatři se ve svých ordinacích setkávají s bakteriálním postižením středního…
Děti
Když trpí nejen plícePneumonie neboli zápal plic je zánětlivé plicní onemocnění. Co o něm víme?Jeho léčba trvá poměrně dlouho, zhruba 2 až 3 týdny. Zejména u dětí,…
Děti
Očkování chrání celou společnostV České republice existuje povinné očkování. Je sestaven očkovací kalendář, podle kterého by celá populace měla být proočkována. Očkovací…
Děti
Pneumokokové nákazy jsou celosvětovým problémem. Opouzdřené bakterie patří mezi vyvolavatele závažných infekcí v podobě zápalu plic či zánětu mozkových blan, ale také jsou…
Děti
Očkování má význam v každém věku. Proč je důležité i pro vás?Nebezpečí trvá. Viry a bakterie, které způsobují vážná onemocnění, jsou v populaci stále přítomny.…