Více o vakcíně Prevenar

Deset důvodů, proč se nechat očkovat i v dospělosti

Myslíte důsledně na očkování svých dětí a vaše vlastní vakcinace zůstávala až dosud v pozadí? Je potřeba si uvědomit, že infekční onemocnění mohou být nebezpečná i pro dospělé.

Očkování má význam v každém věku. Proč je důležité i pro vás?

  1. Nebezpečí trvá. Viry a bakterie, které způsobují vážná onemocnění, jsou v populaci stále přítomny. Neočkovaný jedinec je pro ně snazším cílem.
  2. Vakcinace je součástí prevence. Očkování je stejně významnou součástí péče o zdraví jako pravidelné preventivní prohlídky a zdravý životní styl. Vakcíny patří mezi nejbezpečnější opatření v rámci péče o zdraví a jsou neustále pod dohledem úřadů i odborníků.
  3. Nebudete zbytečně zranitelní. Nevynechávejte doporučená očkování, pokud vám v nich dlouhodobě nebrání zhoršený zdravotní stav. Vakcínami proti chřipce a hepatitidě (žloutence) je vhodné se chránit po celý život. Nezapomínejte ani na očkování proti pneumokokovým infekcím.
  4. Posílíte tělo. Očkovací látky jsou účinné a bezpečné. Obsahují buď usmrcené původce onemocnění, nebo živé a oslabené mikroorganismy, které zdraví neškodí. Stejně neškodné jsou přídatné látky ve vakcínách.
  5. Nemoc někdy udeří za plného zdraví. Byli jste až dosud úplně zdraví a myslíte si, že jste odolní a žádné vážné nemoci vám nehrozí? To je častý omyl. Uvědomte si, že nemoc si nevybírá a může skolit kohokoli. Očkování přispívá k dlouhodobé ochraně zdraví.
  6. Nemoc znamená výdaje. Každé onemocnění, které si vyžádá domácí, nebo dokonce nemocniční léčení, znamená nepřítomnost v práci, a tedy výpadek příjmu. Například při invazivním pneumokokovém onemocnění napadajícím mozek nebo krevní oběh se pobytu v nemocnici nevyhnete.
  7. Neohrozíte okolí. Pokud onemocníte chorobou, před kterou chrání očkování, zbytečně vystavujete nebezpečí nákazy i své děti a nejbližší. Vakcínou tedy chráníte nejen sebe, ale i svou rodinu.
  8. Některá očkování je nutné opakovat. U některých vakcinací neznamená jedna dávka doživotní ochranu. Například u vakcíny proti klíšťové encefalitidě se doporučuje přeočkování vždy po 3–5 letech, u tetanu po 15 letech. Očkování proti chřipce je potřeba opakovat každoročně.
  9. Cestování si žádá vakcinaci. Očkování před cestami do exotických míst je samozřejmé. To platí jak pro vás, tak pro vaše děti. Stejně důležitá je ochrana v případě rizikových aktivit, při nichž hrozí například nákaza hepatitidou.
  10. Půjdete příkladem. Když vaše děti uvidí, že dbáte i na svoje očkování, budou ho automaticky považovat za součást života. Zvyšuje se tak šance, že ani vaši potomci nebudou v budoucnu podceňovat význam této účinné ochrany zdraví.

(pak)

PRV-2017.01.086
Hodnocení článku
Average: 3.7 (38 votes)
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Děti
Když trpí nejen plícePneumonie neboli zápal plic je zánětlivé plicní onemocnění. Co o něm víme?Jeho léčba trvá poměrně dlouho, zhruba 2 až 3 týdny. Zejména u dětí,…
Děti
Chladné dny znamenají pro populaci častější onemocnění z nachlazení a zejména to platí pro děti. Běžná rýma ale často nemusí skončit jen plným a červeným nosíkem. Malé děti…
Děti
O tom, že na šíři účinku očkovací látky záleží, se před několika lety přesvědčila rodina z USA. Její příběh zveřejnilo americké státní Centrum pro kontrolu…
Děti
Účinek vakcín, obdobně jako všech nových léků, je dokazován v rámci velmi přísného preklinického a klinického hodnocení. Předtím, než se vakcína dostane k pacientům,…
Děti
Již desítky let přetrvává ve společnosti mnoho nesprávných úvah o očkování. Příčina je většinou ve špatném pochopení toho, jak tento proces vlastně funguje.…
Děti
Pneumokok je jednou z nejčastějších bakteriálních příčin akutního zánětu středního ucha. Tato nemoc bývá pro dítě dost nepříjemným zážitkem, navíc může mít i trvalé…