Dětský strašák jménem pneumonie
Také vám připadá, že dětských nemocí je nepočítaně? Do seznamu si přidejte i pneumonii. Pokud nevíte, co tato choroba obnáší, pak čtěte dále.
Když trpí nejen plíce
Pneumonie neboli zápal plic je zánětlivé plicní onemocnění. Co o něm víme?
- Jeho léčba trvá poměrně dlouho, zhruba 2 až 3 týdny.
- Zejména u dětí, seniorů a pacientů s jinou závažnou chorobou se nesmí podceňovat – pneumonie často končí i hospitalizací postiženého.
- Na vině této nemoci jsou různé druhy bakterií a virů.
- Odstartovává ji vdechnutí choroboplodného zárodku do plic a častěji se rozvíjí u dětí s oslabenou imunitou či s již probíhajícím jiným onemocněním (chřipkou, nachlazením apod.).
První příznaky nastupují rychle
Příznaky pneumonie se obvykle objevují rychle. Jedná se o:
- kašel, který může být doprovázený vykašláváním nazelenalého hlenu s příměsí krve,
- horečku,
- rychlé a mělké dýchání či pocit dechové tísně,
- zimnici, třes,
- bolest na prsou často gradující při kašli,
- rychlou srdeční činnost,
- únavu,
- zvracení, nevolnost a průjem.
U virového zápalu plic jsou nástup i průběh onemocnění mírnější.
Léčba záleží na „viníkovi“
Dětem s podezřením na pneumonii provede lékař rozbor krve, popř. hlenu. Přesné stanovení původce pak určuje vhodnou léčbu. Je-li viníkem bakterie, jsou dítěti nasazena antibiotika. Opravdovou úlevu však přinesou pouze při dodržení pokynů pro správné užívání. Při virovém zápalu plic se antibiotika podávají jen výjimečně (jako prevence komplikací). Medikace spočívá v tlumení teplot, léčbě kašle a dostatku odpočinku.
Vsaďte na prevenci!
Moderní doba naštěstí přináší určitou naději pro všechny rodiče. Proti některým virům a bakteriím již existuje očkování, které pomáhá děti proti těmto původcům onemocnění chránit. Pár píchnutí jehličkou za to stojí, nemyslíte?
(msd)