Více o vakcíně Prevenar

Jak mohou mladí a zdraví profitovat z očkování proti pneumokokům?

Závažné infekce způsobené pneumokoky nejvíce ohrožují malé děti a seniory. To však neznamená, že pro zbývající věkové kategorie není ochrana pomocí očkování důležitá.

dítě a méďa

Pneumokokové infekce jsou běžně rozšířené a malé děti jsou přitom rezervoárem nákazy. Právě mezi nimi koluje pneumokoků nejvíc a od nich se dostávají k ostatním hostitelům.

Takže dospělí v produktivním věku mohou pneumokoky pustit z hlavy? Kdepak, je to naopak. Má-li z účinků očkování těžit celá společnost, je potřeba, aby se mu nevyhýbali ani ti, kterým bezprostřední nebezpečí nehrozí. Jedinci s nízkým rizikem se totiž mohou stát nosiči nebo prodělat lehké pneumokokové onemocnění. To sice neohrozí je samotné, ale udělá z nich zdroj potenciálně závažné infekce pro okolí.

Jsem imunní – nenakazím ani vás

Takzvaná konjugovaná vakcína proti pneumokokům navozuje, proti sérotypům obsaženým ve vakcíně, nejen protilátkovou, ale i slizniční imunitu, a tedy pomáhá bránit vzniku nosičství. Při dostatečné proočkovanosti nastává stav, kterému říkáme kolektivní imunita – možní hostitelé jsou vůči choroboplodným zárodkům imunní. Pokud se přece jen vyskytnou sporadické případy infekce, bakterie se nemají kudy šířit dál.

Kolektivní imunita není prázdný pojem, ale zásadní cíl očkování. Právě při jejím dosažení:

  • výrazně klesá počet onemocnění,
  • snižuje se spotřeba léků – antibiotik,
  • s nižší spotřebou antibiotik klesá i odolnost bakterií vůči těmto lékům. Tím se zvyšuje šance na účinek léčby v situaci, kdy je nutné antibiotika podat.

Očkování pomáhá chránit proti pneumokokovým infekcím a tím se můžete vyhnout nebezpečí, že antibiotika nebudou účinkovat. 

Darujme zdraví

Na očkování by měli myslet všichni. V první řadě však ti, kteří mají ve svém okolí rizikové osoby. Snad každý z nás má staré rodiče, malé dítě nebo blízké osoby s chronickým onemocněním a narušenou imunitou či někoho, kdo se skutečně nemůže nechat očkovat – ty všechny můžeme chránit my ostatní. Konjugované vakcíny jsou velmi bezpečné, dobře snášené a jejich kolektivní účinek je vědecky prokázán.

(pez)

PP-PRE-CZE-0222
Hodnocení článku
Average: 3.2 (13 votes)
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Děti
Mýtus č. 1: Se zvyšujícími se hygienickými standardy různá onemocnění mizí, proto je očkování zbytečné. Přestože čistší voda, kanalizace a lepší hygiena pomohly omezit…
Děti
Bolesti ouška, neklid, naléhavý pláč, horečka a nespavost u kojenců patří mezi projevy jedné z častých a velmi nepříjemných nemocí dětského věku – zánětu středního ucha,…
Děti
Příčiny zánětuStreptococcus pneumoniae stojí za velkou částí zánětů středního ucha. Dalším původcem tohoto bolestivého onemocnění je bakterie Haemophilus influenzae.Pro…
Děti
Fakta o zápalu plicInfekční pneumonie, tedy zánět nebo také zápal plic, se projevuje kašlem, horečkou a potížemi s dýcháním. Může být způsobena viry nebo bakteriemi. Virová…
Děti
Obecně platí, že po očkování není vhodné podstupovat žádnou psychickou ani fyzickou zátěž. U očkování dětí toto nečiní většinou žádné problémy, kojence a batolata lze očkovat…
Děti
Zda o miminku mluvíme jako o donošeném, nebo nedonošeném, rozhoduje délka gestace (neboli těhotenství). Pokud se dítě narodí před ukončeným 37. týdnem, jedná se o nedonošence…