Více o vakcíně Prevenar 13

Vizitka odpovědného rodiče: „ano“ očkování proti pneumokoku

V řadě vyspělých zemí na západ od našich hranic je očkování proti pneumokokovým infekcím již několik let standardní součástí očkovacího kalendáře. Bez příslušného razítka v očkovacím průkazu tam nemusí vašeho potomka přijmout do dětského kolektivu v jeslích či ve školce.

rodič a dítě

V řadě vyspělých zemí na západ od našich hranic je očkování proti pneumokokovým infekcím již několik let standardní součástí očkovacího kalendáře. Bez příslušného razítka v očkovacím průkazu tam nemusí vašeho potomka přijmout do dětského kolektivu v jeslích či ve školce. Jaká je situace s plošným očkováním proti pneumokoku v České republice?

Pádné argumenty

  • Rutinní plošnou imunizaci pneumokokovou konjugovanou vakcínou doporučuje rovněž WHO (Světová zdravotnická organizace) v poslední aktualizaci pozičních dokumentů.
  • Se zavedením plošného očkování počet nemocí způsobených pneumokokem významně klesá.
  • Česká republika se přidala k zemím, ve kterých je očkování proti pneumokokovým nákazám konjugovanou vakcínou u nejmenších dětí hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění.
  • Je však na rodičích, aby sami rozhodli, zda své dítě nechají očkovat, či nikoliv.

Nepovinné očkování pod lupou

Není pochyb o tom, že pneumokok představuje skutečné riziko a může zabíjet. K nejohroženějším skupinám patří zejména děti do 2 let, což zohledňuje i zdravotní pojišťovna. Vakcína Prevenar 13 je pro děti částečně hrazena z veřejného zdravotního pojištění, pokud jsou všechny dávky očkovací látky aplikovány do sedmého měsíce věku pojištěnce a přeočkování je provedeno do patnáctého měsíce věku pojištěnce. Hrazeno je dále i očkování provedené po uplynutí těchto lhůt, pokud došlo k odložení aplikace jedné nebo více dávek z důvodu zdravotního stavu pojištěnce.

V případě starších dětí by se měly očkovat hlavně děti se známými zdravotními riziky, u nichž hrozí vyšší riziko pneumokokové nákazy:

  • děti s poruchou imunity,
  • děti trpící chronickým onemocněním srdce, plic a ledvin,
  • děti po transplantaci orgánů atd.

Rozhodnutí je na rodičích

  • Očkování dětí pneumokokovou konjugovanou vakcínou je možné provádět i u dětí bez zdravotních rizik na vlastní žádost rodičů.

  • Pokud je injekce aplikována na různých místech, může být konjugovaná pneumokoková vakcína podávána současně s jinými vakcínami v rámci rutinního očkovacího kalendáře.

V posledních letech se u nás rozmohla móda očkování kojenců spíše odmítat jako zbytečnou zátěž. Pneumokok způsobuje řadu různých onemocnění, které mohou vést k případným komplikacím. Vakcína Prevenar 13 pomáhá chránit proti pneumokokovým onemocněním. Vyplatí se proto vyptat se na názor odborníků a pečlivě zvážit všechna pro a proti. Dostatečná informovanost a nezatížený přístup bez zbytečného hazardu jsou tou nejlepší vizitkou odpovědných rodičů.

(hkh)

PP-PRE-CZE-0207
Hodnocení článku
Average: 3.4 (22 votes)
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Děti
Nejvyšší počet případů pneumokokových onemocnění je během roku tradičně hlášen v období od podzimu do začátku jara s vrcholy během epidemií akutních respiračních onemocnění…
Děti
Běžně se vyskytuje v nosohltanu některých lidí, především malých dětí. Jste-li bacilonosičem, pak vám tato bakterie nezpůsobuje žádné obtíže. Pneumokok však dokáže být i…
Děti
Zánět středního ucha zůstává pro rodiče malých dětí velkým postrachem. A ne neprávem, tyto infekce jsou bolestivé a může dojít i ke komplikacím s trvalými následky. Přinášíme…
Děti
I když se o očkování obecně ve společnosti občas šíří polopravdy a mýty, faktem je, že plošná vakcinace dětí prokazatelně představuje velmi účinný způsob, jak zabránit vzniku…
Děti
Pneumokok je jednou z nejčastějších bakteriálních příčin akutního zánětu středního ucha. Tato nemoc bývá pro dítě dost nepříjemným zážitkem, navíc může mít i trvalé následky…
Děti
Pneumokokové infekce jsou běžně rozšířené a malé děti jsou přitom rezervoárem nákazy. Právě mezi nimi koluje pneumokoků nejvíc a od nich se dostávají k ostatním hostitelům.…