Pneumokok aneb zákeřná bakterie
Běžně se vyskytuje v nosohltanu některých lidí, především malých dětí. Jste-li bacilonosičem, pak vám tato bakterie nezpůsobuje žádné obtíže.
Běžně se vyskytuje v nosohltanu některých lidí, především malých dětí. Jste-li bacilonosičem, pak vám tato bakterie nezpůsobuje žádné obtíže. Pneumokok však dokáže být i velmi nebezpečný. Vyvolává totiž velmi těžká onemocnění s vážnými následky, která v krajním případě mohou ohrozit i život pacienta.
Když zaútočí
- Zdravý člověk může chytit pneumokoka od nemocného nebo od bacilonosiče.
- Pneumokoková nákaza se šíří kapénkovou cestou – postižený vykašlává a bakterie se šíří vzduchem.
- Není možné se nakazit z jídla nebo z vody.
- Je-li člověk zdráv a jeho imunita je silná, většinou nedojde ke vzniku onemocnění, nakažený se jen dočasně stává bacilonosičem pneumokoka, který na nějakou dobu osídlí jeho nosohltan.
- Pokud je ale organismus oslabený, nejčastěji u dětí, bakterie snáze překoná imunitní bariéry a dostane se do dalších orgánů.
- Pneumokok může způsobit závažná, až nebezpečná onemocnění – zánět středního ucha, zápal plic, zánět mozkových blan a další.
Posilujte tělo
Protože bacilonosiči jsou vesměs zcela zdrávi a nelze je rozpoznat, jsou důležitou ochranou před pneumokokem především základní hygienické návyky. Učte například děti od mala, že když kašlou nebo kýchají, je nutné chránit ústa rukou apod. A další možnosti?
- Posilujte imunitu, především zdravým životním stylem.
- Nezbytná je racionální, vyvážená strava.
- Nutný je dostatek pohybu na čerstvém vzduchu.
- Zásobte tělo vitamíny – nejlépe ve formě čerstvé zeleniny a ovoce.
Zkuste očkování
K dispozici je ale ještě další možná ochrana proti pneumokokům, která je velmi účinná – řeč je o očkování. Vakcína Prevenar 13 pomáhá zabránit mnoha pneumokokovým onemocněním, především těm závažnějším, dětem od 6 týdnů do 17 let a dospělým starším 18 let. Poraďte se tedy s lékařem, zda by očkování bylo pro vás či vaše děti vhodné. Zdraví máme přece jenom jedno.
(vesa)