Rozvoj pneumokokového onemocnění podporuje chřipkový virus
Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok je bakterie, která může být zcela neškodná, ale na druhou stranu může způsobit i velmi závažná onemocnění ohrožující život, především u malých dětí, starších osob a lidí s poruchou imunity.
Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok je bakterie, která může být zcela neškodná, ale na druhou stranu může způsobit i velmi závažná onemocnění ohrožující život, především u malých dětí, starších osob a lidí s poruchou imunity.
- 1. Neškodné nosičství – pneumokok je velmi často usídlen na nosní sliznici, lze ho tam najít až u 80 % dětí. Většinou tam nezpůsobuje žádné problémy a není nutné ho léčit. Pokud ale dojde k oslabení organismu, může se pneumokok šířit dále do těla, případně bezpříznakový nosič může nakazit jinou oslabenou osobu.
- 2. Závažné invazivní pneumokokové infekce – pokud dojde k nákaze některým ze sérotypů pneumokoku způsobujících invazivní onemocnění, může se u dítěte či dospělého rozvinout závažný zápal plic, zánět mozkových blan (meningitida) nebo pneumokoková sepse (celková infekce organismu). Mezi méně závažná, ale o to častější pneumokoková onemocnění patří zánět středouší (otitis media acuta), který patří mezi jednu z nejčastějších infekcí předškolních dětí.
Chřipka podporuje šíření pneumokoku
Podle nové studie vědců z Nizozemska chřipka napomáhá šíření pneumokoku. Dokázali, že pokud má dítě nosní sliznici kolonizovanou pneumokokem a onemocní virem chřipky, zvýší se pravděpodobnost rozšíření pneumokoku jinde po těle, což může způsobit zápal plic, meningitidu nebo sepsi. Vědci dále předpokládají, že pokud dítě není pneumokokem kolonizováno a onemocní chřipkou, jeho sliznice jsou náchylnější k osídlení pneumokokem.
Ochrana proti chřipce a proti pneumokoku
Obecné zásady prevence infekcí je dobré znát a dodržovat – především zdravý, vyvážený jídelníček s dostatkem čerstvé zeleniny a ovoce, dostatek pohybu a důkladná hygiena, především rukou. Existuje očkování proti chřipce i proti pneumokokovým infekcím. Proti pneumokokům lze využít vakcínu Prevenar 13, která pomáhá zabránit velkému procentu závažných pneumokokových onemocnění a v oblastech, kde bylo očkování proti pneumokoku celoplošně rozšířeno, se výrazně snížil jejich výskyt.
Vakcína Prevenar 13 pomáhá chránit před infekcí 13 sérotypy pneumokoku. Mezi nimi je většina nebezpečných sérotypů, které způsobují závažná invazivní pneumokoková onemocnění. Poraďte se o možnosti očkování s ošetřujícím pediatrem vašich dětí.
(vesa)